Onlar Yeni Kuşağın Temsilcileri

İzmir Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri, gençlerin bilişim teknolojilerindeki becerilerini geliştirerek işsizlik sorununu çözmeyi amaçlayan "0101 Kuşağı" (Generation 0101) projesi için Hırvatistan ve Kıbrıs’ta düzenlenen eğitim programına katılacak.

Onlar Yeni Kuşağın Temsilcileri
Avrupa Birliği’nin Erasmus+ programından 275 bin Avro destek alan ve Hırvatistan’da bulunan Rijeka Teknik Kültür Merkezi’nin koordinatörlüğünde, Türkiye’den de İzmir Üniversitesi’nin ortağı bulunduğu Generation 0101 projesinde yeni bir aşamaya gelindi. Gençlerin bilişim teknolojilerindeki becerilerini geliştirerek işgücü piyasasında daha yarışmacı olmalarını ve sayısal işlerde çalışabilmelerini sağlayarak gittikçe önem kazanan gençlerin işsizlik sorununa çözüm bulmayı amaçlayan projede iş dünyasının gereksinmeleri göz önünde bulundurularak e-gazetecilik, web tasarımı, video, web radyosu, kolay kodlama ve mobil programlama konularında 7 eğitim modülü geliştirildi.
 
15-22 Kasım 2015 tarihlerinde Hırvatistan’da düzenlenecek olan eğitimcilerin eğitiminde her bir ortağın 5 katılımcısı ile toplam 35 eğitmen eğitilecek. Yazılım Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Raif Önvural’ın mobil programlama konusunda eğitici olarak katılacağı eğitime İzmir Üniversitesi öğrencilerinden Kutay İnceler, Esra Cambaz, Doğan Arıkan, Sıla Deveci ve Aslıhan Özmen de katılacak. Öğrenciler daha sonra proje ortakları tarafından geliştirilen modülleri kullanarak proje kapsamında düzenlenecek eğitimlerle Türkiye’de genç işsizliğinin önüne geçmek için çaba sarf edecek. Bu arada Kıbrıs’ta yapılacak olan proje toplantısında İzmir Üniversitesi’ni Yazılım Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Atilla Toker ve Haris Alikadic temsil edecek.
 
 
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER