Önemli Sempozyuma Buca Belediyesi Desteği

Dokuz Eylül Üniversitesi ve Buca Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “100. Yılında Birinci Dünya Savaşı” başlıklı 2. Uluslararası Tarih Sempozyumu Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda başladı.

Önemli Sempozyuma Buca Belediyesi Desteği
Sempozyumda konuşan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Barışın dünyadaki önemini anlatmak saatler sürer. Biz barışın, huzurun, adaletin sağlanmasını istiyoruz. Bize dışarıdan oynanan oyunların başarıya ulaşamayacağını biliyoruz. Eğer barışın zenginliklerini bizi biz yapan kültürel mirasımız ile bilinçle çalışmaya gayret gösteriyoruz. Bu konferans çok iyi irdelenmeli diye düşünüyoruz. Tüm bu duygularla kendi ülkemizde hepimizin temel hedefinin adalet ve barış olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu. 
 
İzmir Valisi Mustafa Toprak ise, tecrübelerin insanları tehlikelerden koruduğunu ve gelişim sağladığını, tarihin de bu anlamda önemli bir araç olduğunu söyledi. Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün de uzun yıllar tarihi bilim olarak bildiğini, ancak son yıllarda fikrinin değiştiğini, tarihin yazan tarihçiye bağlı olarak değişebildiğini gördüğünü ifade etti. Aynı olayın bir tarihçinin başka, başka tarihçinin farklı anlatmasını yadırgadığını belirten Rektör Prof. Dr. Füzün, “Bu toplantıdan savaşın sebeplerinden sonuçlarına kadar bilimsel sonuçlar çıkarılmasını diliyorum" dedi. 
 
Açılış konuşmalarının ardından Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçlarının uzun yıllar Türkiye’de değerlendirilmeye alınmadığını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı’ya tepkili olarak doğması nedeniyle, ideolojik farklılıklar bu değerlendirmeyi engellemiştir. Ancak 1923 yılındaki bakış açısından uzaklaşıldıkça geçmişe daha sağlıklı bakabilmek sağlanmıştır” dedi. Atatürk İlke ve İnkilapları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal Arı ise Birinci Dünya Savaşı’nın İkinci Dünya Savaşı’nı tetiklediğini ve savaş ekonomisini ortaya çıkardığını savundu. Yurt içi ve yurt dışından 80 akademisyenin katıldığı sempozyum, 18 Ekim'de sona erecek.
 
Sempozyuma Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr Abbas Türnüklü’nün ev sahipliğindeki konferansa İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Milletvekili Rıfat Sait, İzmir Bölge Adliye Mahkemeleri Cumhuriyet Başsavcısı Celal Kocabaş, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner,  Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Atatürk İlke ve İnkilapları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal Arı katıldı. 
 
Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER