banner51

Önce Uyarı Sonra Kazı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni bir uygulamaya daha başlıyor. Vatandaşların kent genelinde yapılan kazılardan “çalışma başlamadan önce” haberdar olarak önlem alması amacıyla, ruhsatlandırılacak tüm kazılarda yatırımcı kuruluşlar tarafından (TEDAŞ, İZSU, İZMİRGAZ, GEDİZ Elektrik, Superonline vb.) vatandaşların bilgilendirilmesi zorunluluğu getiriliyor.

Önce Uyarı Sonra Kazı
Altyapı Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın önerisi ile toplanan AYKOME (Altyapı Koordinasyon Merkezi) Genel Kurulu'nda oybirliği ile alınan karar uyarınca, artık kazı yapacak altyapı kuruluşları, gelişen teknolojiyi etkin bir şekilde kullanarak vatandaşı zamanında bilgilendirecek.
 
TAKİP EDİLECEK
 
Bundan böyle AYKOME tarafından ruhsatlandırılacak tüm kazılarda,  çalışmaları yapacak olan ilgili alt yapı kuruluşu; afiş, pankart, broşür, muhtarlık semt birimi panoları, basın, elektronik posta, kısa mesaj (SMS) ve internet gibi çeşitli yöntemler kullanarak vatandaşları bilgilendirecek. Alınan karar doğrultusunda duyurular, işe başlamadan önce çalışmalardan etkilenecek tüm vatandaşları (mahalle, sokak, apartman) kapsayacak şekilde yapılacak. Ayrıca çalışmanın içeriği, sorumlu kuruluşun kim olduğu, çalışmanın başlangıç-bitiş tarihleri, şikayet-talep için muhatap iletişim bilgilerinin de bu duyuru içinde yer alması isteniyor. Yatırımcı alt yapı kuruluşlarının söz konusu karara uyup uymadığı da, İzmir Büyükşehir Belediyesi Alt Yapı Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından etkin bir şekilde takip edilecek ve eksiklik tespit edilen yatırımcı kuruluşlara gerekli uyarı ve işlemler yapılacak.
 
ÖNCEDEN ÖNLEM
 
Vatandaşların kent içindeki günlük yaşamını kolaylaştırmak için hayata geçirilen bu yenilikçi uygulama sayesinde; koordinasyonsuz kazıların kontrolü ve yapılan çalışmalardan sorumlu altyapı kuruluşunun doğru bilinmesi de olanaklı hale gelecek. Bu uygulama sayesinde, vatandaşların ilgili kurumdaki muhatapların iletişim bilgilerine doğrudan ulaşarak sorun ya da talebini bildirmesi de hedefleniyor. Altyapı kazılarının sorumlularının çalışma başlamadan önce bu bilgileri etkin bir şekilde duyurması, vatandaşların kazıların olumsuz sonuçlarından en az etkilenebilecekleri önlemleri önceden alabilmesini de sağlayacak.
 
Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2014, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER