Ölümsüz Ağaçların Lezzeti Görücüye Çıkıyor

İzmir’in Seferihisar İlçesi’ndeki bin yıllık zeytin ağaçlarından toplanarak sıkılan ve özel olarak şişelenerek satışa hazırlanan zeytinyağları 18 Nisan Pazartesi günü düzenlenecek müzayede ile satılacak.

Ölümsüz Ağaçların Lezzeti Görücüye Çıkıyor
 
Seferihisar’ın ölümsüz anıt ağaçlarından toplanan zeytinlerin sıkılmasıyla elde edilen zeytinyağları, 18 Nisan Pazartesi günü düzenlenecek Zeytinyağı Müzayedesi ve Yerel Tohum Etkinliği’nde satılacak. Ayrıca tohum takas etkinliğinde, Seferihisar Belediyesi Can Yücel Tohum Merkezi’nde yetiştirilen 50 bin sebze fidesi ücretsiz olarak dağıtılacak.
 
Yaşları 500 ile bin arasında değişen 150 anıt ağacın zeytinlerinden sıkılan zeytinyağlarının ayrı ayrı yarımşar kiloluk şişeler içerisinde açık arttırmayla satılacağını ifade eden CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İlçemizde ölümsüz birçok ağaç tespit ettik. Bu ağaçların zeytinlerini ayrıca toplayıp sıktık ve özel şişelere doldurduk. Düzenleyeceğimiz zeytinyağı müzayedesi ve tohum etkinliğinde satışını gerçekleştireceğiz. Bundan 6 yıl önce tohum takas şenlikleri yaparak, yerel tohumun yok olmaması için mücadeleye başladık. Can Yücel Tohum Merkezi’ni kurduk, tohumları çoğalttık. Şimdi her yıl Türkiye’nin dört bir yanına on binlerce fide gönderiyoruz ve çiftçilerimizin ekmesini sağlıyoruz. Bu etkinliğimizde 50 bin sebze fidesi dağıtımı gerçekleştireceğiz. Herkesi bu eşsiz zeytinyağlarını tatmaya ve müzayedeye katılmaya davet ediyorum" dedi. Kapatılan köylerden belediyeye devredilen ve uzun yıllardır kapalı olan Beyler Köyü Zeytinyağı Fabrikası’nı yenilenerek tekrar kullanıma açtıklarını anlatan Başkan Soyer, üreticilere fayda sağlamak amacıyla çalıştıklarını belirterek "Normalde fabrikalar yüzde 15 yağ karşılığı ürünü alır. Biz belediye olarak yüzde 8’ini alıp yüzde 92’sini üreticiye bırakarak üreticinin gelirini arttırmayı sağladık" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER