banner9

Ölümsüz Ağaçlardan Sıkılan Zeytinyağları Satışa Çıkıyor

İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde 500 yaşın üzerindeki zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağları düzenlenecek müzayede ile satılacak. Ayrıca Seferihisar Belediyesi bünyesinde kurulan zeytinyağı fabrikasında üreticilerin özel fabrikaların verdiği payın iki katı kar elde etmesi sağlanacak.

Ölümsüz Ağaçlardan Sıkılan Zeytinyağları Satışa Çıkıyor
 
Bütünşehir Yasası’yla birlikte kapatılan köylerden belediyeye devredilen malların içerisinde yer alan ve uzun yıllardır kapalı olan Beyler Köyü Zeytinyağı Fabrikası, Seferihisar Belediyesi tarafından yenilenerek kullanıma açıldı. Fabrikanın açılışı 10 Aralık Terra Madde (Toprak Ana) Günü’nde köylüler ve öğrencilerin katılımıyla yapıldı. Açılışa CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Beyler Mahallesi Muhtarı Özgür Tekelioğlu, TEMA Seferihisar Şubesi Başkanı Züle Efecan, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
 
Etkinliğe katılarak 800 yaşında bir ağaçtan zeytin toplayan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Bu ağaçlar zeytin vermeye başladığında henüz Kanuni, Sığacık Kalesi’ni yapmamış, Fatih, İstanbul’u fethetmemişti. Tarihi bir ağacın zeytinini topluyoruz. İlçemizde bu yaşlarda birçok ağaç tespit ettik. Bu ağaçların zeytinlerini ayrıca sıkacağız ve paketlediğimiz kutularda açık arttırmayla satacağız" dedi.
 
"FABRİKA KOMİSYONUNU DÜŞÜRDÜK"
 
Atıl durumda bulunan fabrikayı yenileyerek üretime geçirdiklerini söyleyen Soyer, "Normalde zeytin üreticisi fabrikaya zeytinini teslim ettiğinde yüzde 15’ini işletme alır geri kalan yağı üreticiye verir. Biz burada yaptığımız alımlarda yüzde 8’ini alıp yüzde 92’sini üreticimize bırakıyoruz. Bu uygulama, diğer fabrikalara da örnek oldu, onlar da bizim uyguladığımız modele yaklaştıkça, bütün ilçedeki üreticinin geliri artacak" dedi.
 
10 Aralık’ın hem Toprak Ana Günü hem de İnsan Hakları Günü olduğuna değinen Başkan Soyer, "İnsan da doğanın bir parçası. Bu iki anlamlı gün buluşmuş biraraya gelmiş. Bu buluşmayı kutlamak için, bugün çocuklarımız ile beraber toprağa dokunuyoruz, toprakta vakit geçiriyoruz ve zeytin topluyoruz. Çocuklar da doğayla buluşmanın, meyvelerini toplamanın keyfini yaşıyor. Daha çok çocuğumuzun, doğa ile daha çok vakit geçirmesini istiyoruz" diye konuştu.
 
Bin yıllık ağaçlardan sıkılan zeytinyağlarının satışıyla ilgili yapılacak müzayedenin tarihi önümüzdeki günlerde Seferihisar Belediyesi tarafından açıklanacak.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2015, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER