banner9

'Olmaz!' Dedik Ama Hepimiz Yanılmışız

Hamdi Türkmen yazdı: Bu malzemeden Körfez yolcu taşıma gemisi olmaz dedik mi; dedik… Amaaaaaaaaa! Hepimiz yanılmışız…

'Olmaz!' Dedik Ama Hepimiz Yanılmışız

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Kimse inkar etmeye kalkışmasın.

Gazetelerde köşesi olan, eli kalem tutan çoğumuz, el birliği ile biraz da Norveçli bir firmanın dolaylı dolduruşuna geldik; ki bu firmanın ülkemizdeki ayağı çok büyük bir holdingin ortaklarındandır; “vur abalıya” misali dövdük de dövdük, hırpalamadığımız yeri kalmadı.

Tabi işin içine bir de siyaset girdi. İşin dozu böylece daha da dallandı-budaklandı, büyüdü.

Ama birader, bugün İzmir Körfezi’nde “kuğular” gibi dolaşan ve 1 yaş ortalamasıyla "Akdeniz'in en genç deniz filosunu" oluşturan 15 yolcu gemisi ile bu kentte yaşayan bir yurttaş olarak gurur duyuyorum.

***

Bitmez bunlar diye tutturduk.

En önemli itirazımız ise, İzmir Körfezi için alımı yapılacak yolcu gemilerinin inşa edileceği malzeme ile ilgiliydi.

Oysa bugün gördük ki, çelikten daha sağlam, alüminyumdan daha hafif, daha dayanıklı, daha uzun ömürlü ve işletme maliyetleri düşük ‘karbon kompozit’ malzemeden üretilen gemiler, çelik ya da alüminyumdan inşa edilen benzerlerinden çok daha ekonomik. 400 yolcu ve 4 adet tekerlekli sandalyeli yolcu kapasitesine sahip. 

Tam elektronik kontrol sistemi ve manevra yeteneği bulunan gemiler, bu sayede iskelelere çok kısa sürede yanaşma ve ayrılma işlemini gerçekleştirebiliyor.

İsimleri anket sonucu belirlenen 15 yeni yolcu gemisi, geçtiğimiz Pazar günü, 1881 Atatürk gemisinin öncülüğünde peş peşe sıralandı ve Çakabey, 9 Eylül, Dario Moreno, Gezi, Soma 301, Vahap Özaltay, Cengiz Kocatoros, Gürsel Aksel, Sait Altınordu, Attila İlhan, Aziz Sancar, İhsan Alyanak, Foça ve Metin Oktay gemileri, farklı düzenlerde küçük bir gösteri sundu.

Balkonumdan üç arabalı vapurla sayıları 18’e ulaşan deniz filomuzu izlerken, hem gurur duydum hem de utandım.

Nasıl böyle bir oyuna getirilmiştik?

Çünkü biz gazeteci-yazarların görevi, ticari nitelikli ve siyasal tartışmaların tarafı olmak değil, izlemek-araştırmak ve doğruyu bulmak, bunu da okuyucularımızla paylaşmaktır.

Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na “Körfez Gemileri” ile ilgili bir “özür” borcum olduğunu düşünüyor ve bunu yerine getiriyorum.

O gün, ‘karbon kompozit’ malzemeden gemi olmaz, üretilmez diyenlere sesleniyorum; buna Gemi Mühendisleri Odası başkan ve yönetimi de dahil;

Delikanlı olun ve çıkıp Başkan Kocaoğlu’ndan benim gibi “hata yapmışız” diye özür dileyin.

Özür olmasa bile, “Haklıymışsın Aziz Bey” diyerek hiç olmazsa gönül alın.

Küçülmez, aksine büyürsünüz… 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER