Olivtech'te Uzak Doğu Heyecanı

Olivtech Fuarı Çin ve Güney Kore’den gelen alım heyetlerini ağırladı. Dünyanın en önemli tüketim pazarlardan biri olan Çin’in Türk zeytinyağına olan ilgisi, sektörü heyecanlandırdı. Çin Yağ ve Tahıl Birliği Başkanı Rui Yuan Wang, Türkiye’nin Çin pazarına yönelmesi gerektiğini söyledi.

Olivtech'te Uzak Doğu Heyecanı
16 Nisan 2015 Perşembe günü kapılarını 5. kez açan Olivtech – Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı kapsamında ‘Zeytin ve Zeytinyağında Değer Zinciri ve Ekonomisi’ paneli düzenlendi.
 
İZFAŞ tarafından Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi işbirliğinde gerçekleştirilen panel, fuarizmir’in A holü seminer salonunda gerçekleştirildi. Sektörün önemli isimlerini bir araya getiren zeytincilik panelinde, Çin’den gelen Çin Yağ ve Tahıl Birliği Başkanı Rui Yuan Wang’da konuk konuşmacı olarak yer aldı.
 
Rui Yuan Wang yaptığı konuşmada; Çin’in sadece nüfus bazında değil, sofralık yağ endüstrisi, üretimi, tüketimi, işlenmesi, ithalatı ve ihracatı bazında da büyük bir ülke olduğunu söyledi. Wang “Çin’in sofralık yağ tüketim miktarı 32 milyon tondur. Kişi başı tüketim miktarı ise ortalama 23.2 kg’dır. 32 milyon ton olan sofralık yağ tüketiminin yarısı deniz aşırı ülkelerden ithal edilmektedir. Sofralık yağ tüketiminde Çin pazarında en fazla tüketilen yağ çeşidi zeytinyağıdır. Şu anda Çin’de tüketilen zeytinyağı miktarı 40 bin tondur” diye konuştu.
 
Wang, Çin’deki zeytinyağı tüketiminin hızla arttığını belirterek; İspanya ve İtalya’nın yanı sıra bu pazara Türkiye’nin de yoğunlaşması gerektiğini vurguladı.
 
Ekoloji ormanında organik kokteyl
 
Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından Ekoloji İzmir – 6. İzmir Organik Ürünler Fuarı ile Olivtech – 5. Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı katılımcılarına, fuarizmir’de gala kokteyli düzenlendi. Geceye, çok sayıda sektör temsilcisi ve fuar için gelen yabancı alım heyetleri katıldı.
 
Ekoloji İzmir fuarı kapsamında İzmir’in Kadifekale bölgesine kurulacak 20 bin metrekarelik orman için sergilenen, fıstık çamı fidanlarının arasında düzenlenen kokteylde, tamamen organik ürünler ikram edildi. Kokteyl boyunca katılımcı firma temsilcileri yan yana gelerek sektörün sorunlarını konuşma fırsatı buldu.
 
Olivtech Paneli Sektöre Işık Tutacak
 
Oturum başkanlığını Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifi Genel Müdürü Arif Seymenoğlu’nun yaptığı panele, konuşmacı olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifi Genel Müdür Daire Başkanı Mustafa Sepetçi, IOC Uluslararası Zeytin Konseyi Tanıtım Şefi Ender Gündüz ve Gazeteci, Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım katıldı.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifi Genel Müdür Daire Başkanı Mustafa Sepetçi “Zeytinyağı bankası ülkemizde bir proje kapsamında kurulmuştur. Farklı ülkelerden katılımcılara tanıtımlar yapılmaktadır. Hibe destekleri yapılmaktadır ve 14 tane proje bu hibeden faydalanmıştır” dedi. Ülkemizde kurulan zeytinyağı ve zeytinyağı analizleri konusunda yetkili laboratuvarların akredite edilmesinden, 9+3 şeklinde toplamda 12 nitelikli laboratuvarın faaliyette olduğundan bahseden Sepetçi;  tağşiş konusunun önemine değindi.
 
Gazeteci, Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım ise tarım yazarlığına başladığı 25 yıldan bu yana sektörün değişen ve değişmeyen yönlerini ele aldı. Üretimin daha önce de bugün ki rakamlara ulaştığını ancak pazar eksikliğinden zeytinyağının Türk Silahlı Kuvvetlerine satılarak çözüm bulunduğunu dile getiren Yıldırım; ilk kez primlerin 98-99 yılında 40 cent ile başladığını ama primlerin şuan yetersiz olduğunu söyledi.
Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “2004 yılında 90 milyon ağaçtan 170 milyon ağaca ulaşıldı. Bunların 40-50 milyonu henüz ürüne yatmadı ama bunlarda ürün verdiğinde bu yeni ürünlerde geldiğinde ürünlerin nasıl değerlendirileceği konusunda iyi düşünülmesi iyi çalışılması gerekiyor” dedi.
 
IOC Uluslararası Zeytin Konseyi Tanıtım Şefi Ender Gündüz, uluslararası platformda tüketiciyi yanıltıcı ve sektörel anlamda bir şey ifade etmeyen ifadelerin kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti. Gündüz; fiyatı düşürmenin ve fiyat bazlı düşünmenin iyi bir strateji olmadığını söyleyerek “Çiftçinin cebi dolarsa bu sektör devam eder” dedi.
 
Sektöre yeni pazar imkanları yaratılacak
 
İZFAŞ tarafından ağırlanan fuarlar süresince Almanya, Avusturya, Çin, Fransa, Güney Kore, Lübnan, Senegal, Ürdün İran, İtalya ve Yunanistan’dan gelecek alım heyetleri ile Olivtech ve Ekoloji İzmir; yeni tedarikçilerin ve yeni pazarların kapısını aralayacak.
 
Zeytinyağı Tadımları Yapılıyor
 
Olivtech fuarına paralel olarak zeytinyağı tadımları da devam ediyor. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı ve IOC Akredite Zeytinyağı Tadım Jürisi Lideri Ümmühan Tibet ve IOC Kimya ve Standardizasyon Bölüm Şefi Mercedes Fernandez Albaladejo’nun katılımıyla zeytinyağı tadımları, 18 Nisan Cumartesi günü sona erecek. Tadımlar, fuarizmir’in C holünde, 17.00 – 18.00 saatleri arasında düzenleniyor.
 
Olivtech, fuarizmir’in C holünde, Ekoloji İzmir D holünde gerçekleştiriliyor. 19 Nisan Pazar günü sona erecek fuarlar profesyonel ziyaretçiye yönelik olarak organize ediliyor. Ekoloji İzmir ve Olivtech fuarlarının diğer ziyaretçiler için hafta sonu giriş ücreti 5 TL olacak.
 
Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2015, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER