banner51

Olan Yine İzmirli'ye Oldu

Geçtiğimiz gün bütün gazete manşetleri, İzmir metrosunda çalışmaların bir kez daha durduğunu, bunun nedeninin de Bakanlar Kurulu’ndan onay çıkmaması olduğunu yazdı. Bu haber, metro bitsin diye dualar eden İzmirlileri bir kez daha yıktı.

Olan Yine İzmirli'ye Oldu

 

Büyükşehir’in de isyan ettiği konu üzerine, İzmirlilerin tepki sesleri yeniden yükseldi. Ancak İstanbul metrosu ve Ankara metrosunda işler hemen çözülüyor, İzmir’e haksızlık yapılıyor iddialarına, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan çok sert ve net yanıt geldi. İşin içine diğer milletvekilleri ve siyasilerin yorumları da eklendi. İş yine bir hükümet muhalefet çekişmesine döndü. Olan yine vatandaşa oldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun isyanına, partililerinden de destek geldi.

SKANDAL

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın; “Hükümetin ve Bakanlar Kurulu’nun, bu uygulaması tam bir partizanlık! Ankara metrosuna 3,1 milyar lira para aktaran ve çeşitli kaynaklardan destek sağlayan da bu hükümettir. İstanbul metrosuna, açıklanamayan kaynaklardan para yağdıran da bu zihniyettir. İzmir metrosuna onay verilmemesi skandaldır ve halkın cezalandırılması anlayışıdır. Bunun kabul edilmesi mümkün değil. Hakem olarak en doğru kararı verecek olan İzmir halkıdır.” Sözleri ile hükümeti suçladı.

HİÇBİR ŞEKİLDE AÇIKLANAMAZ

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin de; “ AKP hükümeti her konuda ve yatırımda olduğu gibi metro konusunda da önyargılı ve kötü niyetli tutum sergiliyor. Metronun bitirilememesi konusunda hem şikayet ediyorlar hem de keşif bedeli artışının önünü tıkıyorlar. Amaçları İzmir'e hizmet etmek değil, İzmirliyi cezalandırmak ama bunu başaramayacaklar! Metro yerel seçimlere kadar bitecek. Vatandaş kendisine yapılan kötülüğün farkında. İnsanlar kendilerine sağlanacak yaşam standartların da bunu engellemeye çalışan zihniyeti de çok iyi biliyor. AKP hükümeti İstanbul'a 3 günde verilen onayın İzmir'e 7,5 aydır verilmemesini hiçbir şekilde açıklayamaz.” Dedi.

İKİYÜZLÜLÜK

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’den de hayli sert sözler geldi. Güler;  “Bunlar kendilerini 'kindar ve dindar' diye tanımlamışlardı. Din istismarı ile var olduklarını gördük. Kindarlarını da uydurma Ergenekon ve Balyoz davalarından çok yakından biliyoruz. Bunlar iktidar olmanın erdemini kin ve öfkelerine ezdiren, yönetme hakkına çok uzak insanlar grubudur. Ülkenin rektörlerini, subaylarını, aydınlarını, gazetecilerini delilsiz olarak müebbet hapse mahkum ederler, kendinden olmayan belediyeleri de böyle cezalandırma gafletine düşerler. Bu hamle, ancak bu iktidara yakışır. Bana göre sürpriz değil. Yaşamları takiye ve yalan üzerinedir. Hem metro bitmediği için eleştirmeleri hem de ödeneği çıkartmamaları ancak onların iki yüzlülükleri ile açıklanabilir.” İfadelerini kullandı.

CHP kanadından gelen bu tepkilere de, Ak Parti cephesinden hemen karşılık geldi.

BÜYÜKŞEHİR METROYU YAPAMAZ

AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay; “İzmir Metrosu’nun temeli 2007 yılının Mart ayında, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından atıldı. 7 senedir yılan hikayesine dönen metroyu bitiremediler. CHP Genel Başkanı başta olmak üzere üst düzey yöneticiler de ucuz metro yapmakla övünüyordu. Keşif artışı nerden çıktı anlamadık? Bu bir ufuk meselesi... İstanbul Büyükşehir Belediyesi 23 kilometrelik metroyu tamamladı. Biz 3,5 kilometreyi 7 yılda tamamlayamadık. 7 yılda tamamlayamadık. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Biz inanmıyoruz biteceğine. Bahaneyi iktidara atmak doğru değil. Hizmetin kılıfı olmaz. İZBAN’da çözüm nasıl hükümetle birlikte yapıldıysa, bu konuda da hükümete gidilebilir. Hükümet bu konuda teklif de yaptı ama Büyükşehir Belediyesi bunu vermemekte ısrar edince İzmir halkı mağdur oldu, esnaf mağdur oldu. Büyükşehir mevcut yönetimle bunu yapamaz.” Dedi.

BİR AKSAKLIK YOK

Büyükşehir Belediyesi’ni metro konusunda en çok eleştiren bir diğer isim AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül’de yaşananları şu şekilde yorumladı; “İzmir Büyükşehir Belediyesi 2012 yılının Eylül ayında keşif artışı için müracaat yapıyor. İçişleri bakanlığında İzmir Valiliği’ne keşif artışını soruyor. İzmir Valiliği de hızlı bir inceleme yaparak, 4 Aralık 2012 yılında olumlu görüş bildirerek, yazıyı İçişleri Bakanlığı’na bildiriyor. İçişleri eski bakanı İdris Naim Şahin imzasıyla Bakanlar kuruluna sunuluyor. Bakanlar kurulunda sırada beklerken, kabine değişikliği oluyor ve başbakanlık yazının yeni bakanın imzasıyla tekrar istiyor. Yeni İçişleri Bakanımız Muammer Güler tarafından, keşif artışı yazısı imzalanarak 1 Mart 2013 tarihinde bakanlar kuruluna sunuluyor. Biz de bakanımızla görüşerek en kısa sürede çıkması için girişimde bulunduk. Yakın bir zamanda çıkacaktır. Bizim daha önce söylediğimiz bir şey vardı. Sayın Kocaoğlu Ben Türkiye’nin en ucuz metrosunu yapıyorum diyordu biz o zaman bitmeyen metronun maliyeti mi olur diyorduk. Neye göre maliyet olur demiştik. Bugün bizim söylediğimiz ortaya çıkmaya başladı. Ucuz metro pahalanmaya başladı. Fiyatı yüzde 20 arttı. İş bilmezliğin olması projelerin zamanında yapılamaması, keşif artışı ile ortaya çıkmaya başladı. Siz, 2007 yılında bitilmesi gereken metroyu 6 yıl geçiştirmişsin, seçim yaklaşıyor, her zamanki gibi kendinize yaptığınız şey hükümet yatırımımızı engelliyor kılıfına sığınıyorsunuz. İşin onaylanması ile ilgili işi takip etmiyorsunuz. Peşine düşmüyorsunuz. Bilerek gecikmesini bekliyorsunuz arkasından da basına servis yaparak bunu kamuoyunda kullanmaya çalışıyorsunuz. Şu an bakanlıkta rutin işlemler yürüyor. Herhangi bir art niyet ve aksaklık söz konusu değil. Hatta Aziz Kocaoğlu bakanlar kuruluna girip onaylanacağını duyunca, hemen erken davranıp böyle bir açıklama yapıyor.”

BİZİ İTHAM ETMESİ HAKSIZLIK VE VİCDANSIZLIK

Bu yorumlar sürerken, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın sert açıklamaları gündeme bomba gibi düştü. Bakan Yıldırım; “Hükümet 7 aydır keşif artışı vermedi. Metro tam durdu. Büyükşehir Belediyesi’nin bülten yapıp gazetelere servis ettiği bu haber, ne yazık ki gerçeği yansıtmaktan uzaktır. Kocaoğlu, ‘biz metroyu yapıyoruz, yapmak, bitirmek istiyoruz ama hükümet engel oluyor’ havası yaratmaya çalışıyor. Bu Aziz Bey’in sıkıştıkça her zaman başvurduğu bir yöntemdir. Yapamadığı işin sorumluluğunu bize yıkmaya bayılır. O zaman da adama şunu sorarlar: Efendi; sanki İzmir’de metro yapılıyordu da şimdi mi durdu?’ İzmir metrosunun yapımı çeşitli nedenlerle gecikti. En son büyükşehir yüklenici firmaya yüzde 20 keşif artırımını da kullanmış. Ama belli ki o da yetmemiş. Para bitince müteahhit de işi bırakmış. Bakanlar Kurulu’nun yüzde 40 artış yapma yetkisi var. Aziz Bey Eylül ayının başlarında keşif artışı için başvuruda bulunuyor. Ama bazı evraklar eksik., gelip-gitmeler yaşanmış. Konuyu bana açtı, yardım istedi. Metro İzmir için önemli bir yatırım. Sorumluluğu üstlendim. Bakan arkadaşlarım haklı.; neden böyle bir artış istendiğini doğal olarak bilmek istiyorlar. Bıkmadan usanmadan işimi gücümü bırakıp anlattım, ikna ettim. O sırada Bakanlar Kurulu değişikliği yaşandı. İçişleri Bakanlığı’nda evrak yeniden hazırlandı ve imzaya açıldı. Bir iki eksik imza kaldı. Onlar da 10 gün içinde tamamlanabilir. Şimdi biz İzmir için bu kadar uğraşırken, metroyu durdurdular diye bizi itham etmesi hem haksızlık, hem de vicdansızlıktır. İstanbul’a 3 günde onay verildi iddialarına gelince; Söz konusu onay keşif artışı ile ilgili değil, yarım kalan metronun bakanlığımıza devir işlemi içindir. İzmir’i de istedik ama Kocaoğlu; ‘ ben bitireceğim’ dedi. Vermedi. Kaldı ki İstanbul’da yarım kalan metro inşasına Ağustos’tan bu yana biz de başlayamadık. 7 ayı aşkın süredir Kalkınma Bakanlığı’nın İstanbul metrosu için onayını, iznini bekliyoruz. Anlayacağınız bekleyen sadece İzmir değil. Bizim anlayışımız kim olursa olsun, İzmir’e hizmet yapacak herkese elimizden gelen yardımı yapmak, varsa engelleri ortadan kaldırmaktır. Keşke Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı da böyle düşünebilse. Çünkü İzmir’de başladığımız her yatırımı ya büyükşehir engelliyor, ya da arka bahçe olarak kullandığı STK’lara yaptırıyor.”

OLAN İZMİRLİ'YE OLUYOR                      

Açıklamalar bu yönde sürerken, olan yine İzmirliye olmaya devam ediyor. Tam 8 yıldır bitmeyen bir çile halini alan İzmir Metrosu, siyasi tartışmaların odağına oturmaktan ödeye bir adım daha gidemiyor. Metro tartışmaları mesainin büyük bölümünü tüketirken, vatandaşlar sıkıntıyı, çamuru, eziyeti, sıkışıklığı ve daha birçok mağduriyeti çekmeye devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2013, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER