banner51

'Öğretmenler Olarak Mutlu Değiliz'

24 Kasım Öğretmenler Günü, çeşitli etkinliklerle kutlansa da eğitimciler oldukça dertli. Gerek Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki kadrolaşma sıkıntıları, gerekse de imzasız ihbarların yol açtığı soruşturmalardan dolayı yaşanan huzursuzluklar bir hayli fazla.

'Öğretmenler Olarak Mutlu Değiliz'

Burak Cilasun / Ben TV

Türk Eğitim-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyüp Demir Ben TV'nin sorularını yanıtladı ve çarpıcı açıklamalarda bulundu. Öğretmenler Günü nedeniyle mutlu olmaları gerekirken bu mutluluğu yaşayamadıklarını belirten Demir, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Üzülerek de olsa 24 Kasım’ın çok bir anlam ifade etmediğini söyleyebiliriz. Öğretmenler olarak duygusal insanlarız. Her zorluğa rağmen elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Devlet yetkililerinden isteğimiz, öğretmenlerin iade-i itibarı için hep birlikte el ele verelim ve çalışalım. Enine boyuna müzakere edelim. “Ben iktidarım” mantığıyla bir noktadan ileriye geçemezsiniz. Eğitim oldukça hassas bir konudur. Öncelikle bütün çalışmalara öğretmenlerden başlamak üzere MEB yetkililerinin bugünden itibaren başlaması gerekiyor. Mevlana'nın bir sözünde olduğu gibi “Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım.” diyebilmeliyiz. Bugün itibariyle sıkıntıların çözümü adına ne gerekiyorsa gerekli çalışmalara başlayalım ve bunu tüm taraflarca masaya yatıralım."

DAVUTOĞLU'NDAN ÖĞRETMENLERE ATAMA MÜJDESİ

"İmzasız şikayetlerle zan altındayız"

Demir yaptığı açıklamasında asılsız ihbarların da çeşitli siyasi sebeplerle öğretmenler arasında sıkıntı yarattığını söyledi.

"Bizler öğretmenler olarak içinde bulunduğumuz durumdan mutlu değiliz. Öğretmenlerin bilinçli ya da bilinçsizce itibarsızlaştırıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Akıl almayan basit konularla, “Alo 147” şikayet hattı ve asılsız ihbarlarla soruşturma süreçleriyle dolu bir dönem yaşıyoruz. İmzasız şikayetlerle zan altında kalıyoruz. Çok net ortaya koymak gerekir ki çalışma imkanı kalmadı eğitim camiasının."

10 ÖĞRETMENDEN 7'Sİ BIRAKMAK İSTİYOR

"İzmir'de müdürlerin sendikalarına bakılsın"

Açıklamalarında İzmir genelinde yaşanan sorunlara da değinen Demir, ideolojik kadrolaşmanın görülmesi için müdürlerin bağlı oldukları sendikalara bakılması gerektiğine dikkat çekti.

"İzmir’de yaşadığımız sorunlar ortada. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü sayfasındaki müdürlerin sendikalarına bakınca her sorunun nedeni ortaya çıkacak. Onu bile gizliyorlar. Mülakat sınavı sonrası insanlar puanlarını TC numaralarıyla öğrendiler. Atama sonuçlarını da şifrelerle görebileceğiz. Kimse birbirinden haberdar olmasın diye çalışmalar ortada. Şeffaf olsunlar."

"Uyuşturucu okullara indi"

Son olarak genç öğretmenlere de tavsiyelerde bulunan Başkan Demir, "Yetkililer ellerini üzerimizden çeksinler." dedi

"Öncelikle genç öğretmenlerin idealleri olmalı. İnsanlar hedefe ulaşacaksa canından malından ve kendinden vazgeçecek. Bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin öğretmenleriyiz. Ülkemizin içinde bulunduğu durum ortada. Uyuşturucu okullara indi. Okullarda öğretmenlerimizin çocuklarımızı milli, manevi ve ahlaki değerlerle yetiştirmesi gerekiyor. yetkililer ellerini üzerimizden çeksinler, biz de işimizi yapalım."

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER