Öğrencilerin Üniversite İşgali Davasına Başlandı

İzmir’de, Soma’daki maden faciasını ve Berkin Elvan’ın ölümünü protesto edip Ege Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü binasını işgal eden 38 üniversite öğrencisinin ’eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, kamu malına zarar verme, kamu görevlisine direnme, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve örgüt propagandası’ suçlamasıyla 22’şer yıl hapis cezasına çarptırılmaları istenen davada ilk duruşma yapıldı.

Öğrencilerin Üniversite İşgali Davasına Başlandı
 
Ege Üniversitesi kampusu içinde bir grup öğrenci, geçen 22 Mayıs’ta, Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin yanı sıra Berkin Elvan’ın da ölümünü protesto etmek için açıklama yapmak üzere toplandı. Bu sırada, hem üniversite yönetiminin, hem de polisin kendilerine sürekli baskı uyguladığını söyleyen öğrenciler, ilk olarak Edebiyat Fakültesi içerisindeki öğrencileri dışarı çıkardıktan sonra kapıları zincirlerle kapattı. Ardından aynı grup bu kez de Yabancı Diller Bölümü’ne gidip buradaki öğrencileri dışarıya çıkardıktan sonra kapıları yine zincirlerle kapattı. Yabancı Diller bölümü ek binasını işgal ettiklerini açıklayan öğrenciler, üç katlı binanın koridorları ile merdivenlerine sınıflardaki sandalye ve masalarla barikat kurdu. İçeri giriş, çıkışları pencerelerden yapan öğrenciler, okulun duvarlarına sprey boyayla ’İşgal’, ’Soma’ ve ’Berkin’ yazıları da yazdı.
 
Gün boyu süren görüşmelere rağmen eylemlerini sürdüren ve işgallerine devam eden öğrencilere, çevik kuvvet polisleri ve diğer polis ekiplerin de desteğiyle, gece müdahale edildi. Müdahale sırasında ekiplere bir polis helikopteri de havadan destek verdi. Çatıya çıkan öğrenciler, polise kiremit attı. Biber gazıyla müdahale eden polis, çatıdaki öğrencileri indirip 38 kişiyi gözaltına aldı. Sorgularının ardından adliyeye sevk edilen öğrenciler serbest bırakıldı.
 
Olayın ardından yaklaşık 4 ay sonra soruşturmasını tamamlayan savcı, hazırladığı iddianameyi mahkemeye gönderdi. İddianamede, öğrencilerin her biri için, ’eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, kamu malına zarar verme, kamu görevlisine direnme, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve örgüt propagandası yapmak’ suçlarından 22’şer yıl hapis cezası istendi.
 
İLK DURUŞMA YAPILDI
 
İzmir 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşmasına tutuksuz yargılanan 38 sanıktan 30’u ve avukatları katıldı. Sanıklardan bazıları, Soma’da yaşanan faciaya sessiz kalmadıklarını, demokratik haklarını kullanarak tepkilerini dile getirdiklerini, eylemlerin bine yakın çevik kuvvet polisi, özel harekat polisleri, TOMA’lar ve helikopterlerle sona erdirildiğini söyledi.
 
DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA
 
Duruşma öncesinde, Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrencileri Onurumuzu Savunuyoruz Platformu, İzmir Adliyesi C-Blok önünde basın açıklaması yaptı. Öğrencilere destek veren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel yaptığı konuşmada, "Bugün Soma Holding’in sahibi Alp Gürkan meydanlarda gezerken, katliamdan sorumlu olanlar elini kolunu sallaya sallaya dolaşırken, orada yaşananın bir kaza değil, bir cinayet olduğunu söyleyen sizleri yargılayanlara yazıklar olsun" dedi.
 
SINIRSIZ ŞİDDET İDDİASI
 
İşgal eyleminde öğrencilere polis tarafından şiddet uygulandığını öne süren platform üyesi Helin Elaldı, gözaltı sırasında öğrencilerin işkence gördüğünü iddia etti. Elaldı, "Gözaltına alınarak savcılığa teslim edilen öğrenciler, gözaltında, savcılık ifadelerinde ve mahkemede geri adım atmamış ve Soma’da yaşananın katliam olduğunu belirtmiştir. Bugün gerçekleştirilecek olan mahkemede ise eyleme katılan her öğrenci için 22 yıl hapis cezası istenilmektedir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER