Öğrencilerden Uluslararası Başarı

İzmir’deki Çamlaraltı Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri, ABD’de düzenlenen Genius Olimpiyatları’nda, Türkiye’yi 2 projesiyle temsil ederek, dünya 4’üncüsü oldu.

Öğrencilerden Uluslararası Başarı
69 ülkeden 1193 projenin katıldığı yarışmada, öğrenciler çevre sorunlarının küresel bağlamda anlaşılması ve çözüm politikalarının geliştirilmesi gibi konuların yanı sıra; tasarım, mühendislik, yaratıcı yazarlık, resim, müzik ve temel bilimlerde sürdürülebilirliğinin sağlanmasını teşvik etmeyi amaçlayan kategorilerde yarıştı. Biri fizik diğeri çevre temalı iki projesiyle de dünya 4’üncülüğünü kazanan Çamlaraltı Koleji öğrencileri, okullarını dünya çapında düzenlenen bir yarışmada temsil ederek başarılı olmanın gururunu yaşadı.
 
Çamlaraltı Koleji öğrencileri Fem Köymen, Ilgaz Yücel, Ahmet Anıl Şanlı ve Arda Ünlübursa’yı tebrik eden Çamlaraltı Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Engin Dirikal, “Okulumuz Proje Kulübü tarafından başarıyla yürütülen özverili çalışmalar sonucunda, biri alternatif enerji kaynaklarına yönelik, diğeri de son dönemde ülke olarak büyük üzüntü yaşamamıza neden olan maden kazalarına yönelik ürettiğimiz ve Genius Olimpiyatları’nda sunma başarısını gösterdiğimiz iki projemiz de, dünya 4’üncülüğü kazandı" dedi.
 
Olimpiyatlarda yarışan öğrenciler arasından jüri tarafından verilen kararla, Çamlaraltı Koleji Anadolu Lisesi öğrencisi Fem Köymen, dört yıl lisans ve daha sonrasında yapacağı master için yıllık 13 bin dolarlık burs kazandı. Burs kazanan Fem Köymen’i tebrik eden State University of New York (New York Eyalet Üniversitesi) Öğrenci İşleri Danışmanı Gabriela Lozanova da, Türk öğrencileri başarılarından dolayı kutladı.
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2015, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER