Ödemiş'te Yeni Kurban: Karpuz

Küçükmenderes ovasının en önemli tarımsal ürünlerinden olan patateste yaşanan sıkıntının ardından karpuzda da üreticiler zor günler yaşadıklarını söylediler.

Ödemiş'te Yeni Kurban: Karpuz

Ödemişli Mehmet Üzüm ve Ahmet Demir isimli üreticiler özellikle hava şartlarından dolayı verim düşüklüğünün yaşandığını açıkladılar. Üreticiler; “Ekim sezonu bu yıl yağışlar nedeniyle geç başladı. Uzun süren yağışların ardından Haziran ayı ile birlikte sıcaklar da ortalama 15 derece birden arttı. Toprakta gelişimini sürdüren karpuz bu ani ısı değişikliği nedeniyle gelişemedi. Bu da karpuzun verim düşüklüğüne ve büyümesine engel oldu. Kademeli büyüme olmadı ve tüm karpuzlar aynı anda olgunlaşmaya başladı. Karpuz pazarında fiyatlar 25 ila 30 kuruş arasında alıcı bekliyor. Ama alıcı gelmediği için pazar da oluşmadı. Biz daha sezon başında para kazanmayı bıraktık, bari tarlaya yaptığımız masrafı kurtarabilir miyiz derdindeyiz. Verim de olmadığı için çok fazla iri karpuz yok; ortalama 7-8 kilo civarında.”
Hem karpuz üreticisi ve satıcısı Mustafa Acısu da ürünlerin bu yıl ki ebatlarını küçük olduğuna dikkat çeker; “Sezon başladı, piyasa alıcılı değil. Bu sene hava şartları çok etkiledi. Karpuzlar bu sene genelde iri karpuz değil. Tüccar hala Antalya ve Adana bölgesinde alım yapıyor. Ödemiş ve çevresine gelmediler. Çünkü Akdeniz bölgesinde hala fiyatlar düşük seviyede olduğu için burada biraz yüksek olduğu için karpuzu o bölgeden çekiyorlar” diye konuştu.
Karpuz alımı yapan Mehmet Üzüm ise şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıllarda kabak aşı karpuz ve ham karpuz nedeniyle üretici aslında kendi ayağına kurşun sıktı. Tonaj çok yaptığı için kabak aşılı karpuzu tüccar zorla alacak diye hesaplanırken, bu iş tersine döndü. Karpuz kırmızı, albenisi de var, ama yemeğe geldiği zaman ekşimsi tat var. Hele kabuk kısmına yakın yerleri acur meyvesi gibi. Tat ararsan yok. Bu sene üreticiye kabak aşılı karpuz ekme yasağı getirdiler ama hala kabak aşılı karpuz eken üreticiler var. Doğal lezzeti olan pençe diye tabir ettiğimiz cins karpuz çok fazla verim yapmasa da lezzet yönünden çok güzel. Bu karpuzu ekmediğimizden maalesef biraz da kendi kabahatimiz de diyelim, piyasamızı daralttık. Kabak aşılı karpuz fidesini yetiştiren firmalara neden engel olunmuyor da, bu fideleri diken üreticilere cezai yaptırım getiriliyor, bunu anlamış değilim. Hani bir söz var, ‘Sivrisinekleri öldürmek yerine, bataklığı kurutmak’ daha mantıklı değil mi. Bakanlık fide üreticilerinin üzerine gitmeli.”

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2012, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER