banner51

'Oda Orkestrası' Yeteneklerini Seçti 

Oda Orkestrası kurarak sanata verdiği önemi gösteren Karşıyaka Belediyesi, sanatçı seçimlerini tamamladı. Yurt dışından ve Türkiye’nin farklı kentlerinden yapılan başvurular arasından, sınavla 24 yetenekli sanatçı seçildi. 17 Ocak 2015’te ilk konserini verecek olan orkestra, sanatı geniş kitlelere tanıtmak ve sevdirmek için özel çalışmalara imza atacak.

'Oda Orkestrası' Yeteneklerini Seçti 
3 GÜN SINAV
 
Karşıyaka Belediyesi, sanat alanındaki en iddialı projelerinden biri olan Oda Orkestrası’nın kuruluş çalışmalarını tamamladı. Türkiye'de bir ilçe belediyesi tarafından kurulan ilk oda orkestrası olma özelliğini taşıyan topluluk, yaylı sazlar temeli üzerine oluşturuldu. Sanatçılar ise 3 gün süren sınavlar ile belirlendi.
 
BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
 
Sınavlara, İzmir’in yanı sıra İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Bursa, Samsun, Aydın, Antalya ve Eskişehir gibi farklı illerden ve yurt dışından çok sayıda sanatçı katıldı. Adaylar, Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Murat Özel başkanlığındaki; dünyaca ünlü şef Rengim Gökmen, Hakan Şensoy, Oğuzhan Kavruk, Teyfik Rodos, Kartal Akıncı, Hürkan Ayvazoğlu, Lalecan Muzaffer ve Ender Ünal’dan oluşan seçkin jürinin karşısında yeteneklerini sergiledi.
 
SANATI SEVDİRECEKLER
 
Elemeler sonucunda Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası’na seçilen 24 genç yetenek, belediyenin kadrolu sanatçısı olarak, hemen çalışmalara başlayacak. Şef Rengim Gökmen'in süpervizörlüğünü yapacağı Oda Orkestrası'nın Müzik Direktörlüğü’nü Hakan Şensoy, Sanat Danışmanlığı’nı Oğuzhan Kavruk, Koordinatörlüğü’nü ise Teyfik Rodos üstlenecek. 17 Ocak’ta gerçekleşecek çok özel bir konserle vatandaşlarla tanışacak olan orkestra, sanatı geniş kitlelere tanıtmak ve sevdirmek adına örnek çalışmalar yapacak.
 
HER KESİM İÇİN SANAT
 
Karşıyaka’nın her kesimini kaliteli sanat etkinlikleriyle buluşturmak için çok önemli bir adım daha attıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Bu proje sayesinde sanatı halkımızın ayağına götürecek, çocuklarımızı senfoniyle tanıştıracağız.  Orkestramız Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında Karşıyaka’yı temsil eden bir marka olacak. Bu çalışmalarımızla, belediye olarak diğer kentlere örnek teşkil edeceğiz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2014, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER