banner51

O Sonuçlar Açıklandı!

İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İzmir’de işgücü piyasasının talep boyutunu tespit etmek amacıyla 2014 yılı 12 Mayıs - 27 Haziran tarihleri arasında İzmir İşgücü Piyasası Talep Araştırması (İPA) gerçekleştirdi.

O Sonuçlar Açıklandı!
İzmir’de gerçekleştirilen bu talep araştırması ile İzmir’deki işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2015 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlendi.
 
Yapılan araştırma hakkında bilgiler veren İl Müdürü Kadri Kabak, “Alan çalışması Türkiye İstatistik Kurumu ile birlikte tespit edilen İzmir’deki özel sektörde faal olan 10+ istihdamlı işyerlerinde gerçekleştirildi. Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılan araştırmada İzmir’de örneklem yöntemi ile çalışıldı. Toplamda 6276 işyeri bizzat ziyaret edildi, bu işyerlerinin 5254 tanesine ise işyeri bilgi formu uygulandı” diye konuştu.
 
Çalışma kapsamında, İzmir’de 13 bin 310 kişilik açık iş bulunduğunu kaydeden İŞKUR İl Müdürü, “İzmir’in “açık iş oranı” % 3,2 olarak hesaplandı. Başka bir deyişle, İzmir’de her 100 kişilik kadronun 96,8’i dolu 3,2’si ise boş olup doldurulmaya hazırdır. 
 
Saha çalışması sonuçlarında ziyaret edilen işyerlerinin % 20,5’i, açık işi olduğunu gösteriyor. Başka bir deyişle, her 5 işyerinden 1’inin açık işi bulunuyor. Açık işler için yaklaşık olarak yüzde 65,5 oranında asgari bir eğitim düzeyi talep edilmekte. 
 
Açık işler için yüzde 4,7 oranında çıraklık eğitimi, yüzde 24,2 oranında lise altı eğitimliler, yüzde 25,9 lise ve dengi eğitimler ve yüzde 10,7 lise üstü eğitimliler talep edilmekte. 
 
Açık işler için talep edilen ek beceriler incelendiğinde; açık işlerin yüzde 5’i için yabancı dil yeterliliği, yüzde 16,8’i için bilgisayar kullanımı, yüzde 11,3’ü için satış ve pazarlama, yüzde 20,6’sı için proje tabanlı çalışma, yüzde 29,1’i için etkin hesap yapabilme, yüzde 25,2’si için sorun çözme ve bağımsız karar verme becerileri, yüzde 46,1’i için iletişim ve ifade etme, yüzde 66’sı için takım çalışması becerileri,  yüzde 61,6’sı için mesleğe ilişkin yeterli bilgi ve tecrübe, yüzde 67’si için fiziksel yeterlilik, yüzde 52,9’u için fazla mesaiye kalabilme, yüzde 75,3’ü için iş ahlakına sahip olma, yüzde 12,9’u için seyahat edebilme esnekliği talep edildiği tespit edildi” dedi.
 
Sektörlere göre en yüksek açık iş oranının yüzde 9,3 ile Diğer Hizmet Faaliyetleri sektöründe tespit edildiğini söyleyen Kadri Kabak, Diğer Hizmet Faaliyetleri sektörünü yüzde 5,1 açık iş oranı ile Bilgi ve İletişim sektörün ve yüzde 3,9’luk açık iş oranı ile Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri sektörünün izlediğini belirtti.
 
En fazla açık iş tekstil sektöründe
 
İPA (İşgücü Piyasası Talep Araştırması) sonucunda İzmir’de açık işlerin en fazla olduğu meslekler şöyle sıralandı; Makineci (Dikiş), Gaz Altı Kaynakçısı, Güvenlik Görevlisi, Garson (Servis Elemanı), Beden İşçisi (Genel), Satış Danışmanı, Ütücü, Kalite Kontrolcü-Tekstil, Temizlik Görevlisi ve Çağrı Merkezi Görevlisi.
 
İzmir Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürü Kadri Kabak, eleman temininde en fazla güçlük çekilen mesleklere de değinerek; Makineci (Dikiş), Gaz Altı Kaynakçısı, CNC Torna Tezgâhı Operatörü, Garson (Servis Elemanı), Satış Danışmanı, Güvenlik Görevlisi, Kaynakçı (Oksijen ve Elektrik), Aşçı, Şoför-Yük Taşıma ve Temizlik Görevlisi mesleklerinde eleman temininde güçlük çekildiğini kaydetti.
 
Kadri Kabak şöyle devam etti;
 
“30 Haziran 2015 tarihinde sektörler itibariyle net istihdam değişimine oransal olarak bakılacak olursa, en yüksek net istihdam artışı beklenen üç sektörün; yüzde 38,7 ile İmalat, yüzde 20,7 ile İnşaat ve yüzde 14 ile İdari ve destek hizmet faaliyetleri sektörleri olduğu görülecektir. 
 
Temizlik Görevlisi, Makineci (Dikiş), Beden İşçisi (İnşaat), Çağrı Merkezi Görevlisi, Satış Danışmanı, Sıvacı, Gaz Altı Kaynakçısı, Garson (Servis Elemanı), Güvenlik Görevlisi ve CNC Torna Tezgâhı Operatörü meslekleri 30 Haziran 2015 tarihi itibariyle en fazla net istihdam artışı beklenen mesleklerdir. 
 
Buna karşılık; Beton Transmikser Operatörü, Orta Öğretim Öğretmeni, Taş Duvarcı (İnşaat), Karıştırıcı (İnşaat Elemanları), Yapı Yalıtımcısı, İnşaat Marangozu, Depo Sorumlusu, Fen Bilgisi Öğretmeni-İlköğretim, Türkçe Öğretmeni ve Boru Döşemecisi meslekleri ise 30 Haziran 2015 tarihi itibariyle en fazla net istihdam azalış beklentisinin olduğu mesleklerdir.”
 
“İstihdam politikalarını oluştururken araştırma sonuçları da dikkate alınacak”
 
İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak İzmir İşgücü Piyasası Talep Araştırması ile bilimsel temelden yoksun bir konu durumunda olan yerel işgücü piyasa yapılarının ve işgücü piyasası ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılmasını hedeflediklerini söyleyen Kadri Kabak, “İzmir ilinde geliştirilecek istihdam politikalarını araştırmanın sonuçları dikkate alınarak oluşturacağız. İşgücü yetiştirme kurslarını, tespit edilen ihtiyaçlara göre açacağız. Önümüzdeki dönemde de her yıl en az bir defa bu yönde ve bu kapsamda araştırmalar yapmayı hedefliyoruz” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER