O Sanığa Müebbet

İzmir’in Buca İlçesi’nde, bir yıl önce, marketten aldıkları ürünlerin parasını ödemeyip, bir ay önce askerden gelen işyeri sahibi 22 yaşındaki Seyithan Karakaya’yı kalbinden bıçaklayarak öldürmek, kardeşi 17 yaşındaki Ö.K.’yı  bıçakla yaralamak suçundan yargılanan üç sanıktan biri müebbet ve 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı, diğer ikisi ise beraat etti.

O Sanığa Müebbet
Olay, geçen yıl 21 Aralık’ta Çamlıkule Mahallesi 220/43 Sokak’ta bulunan Ömeroğlu isimli markette meydana geldi. Market işleten Seyithan Karakaya, işyerinden aldıkları ürünlerin parasını ödemeyen kişilerle tartıştı. Karakaya, kalbinden bıçaklanarak ağır, kardeşi Ö.K. hafif yaralandı. Saldırganlar kaçarken, çevredekiler durumu sağlık ve polis ekiplerine bildirdi. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Seyithan Karakaya yaşamını yitirdi. Polis, olaya karıştıkları belirlenen Kamuran G., Fatih Ş. ve İlker A.’yı yakaladı. Adliyeye sevk edilen üç kişiden Kamuran G. tutuklanırken diğer ikisi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Göker, üç sanık hakkında "kasten adam öldürme, öldürmeye teşşebbüs" suçlarından ikişer kez müebbet hapis cezası istemiyle dava açtı.
 
İzmir 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın beşinci celsesine tutuklu yargılanan Kamuran G. ile tutuksuz sanık İlker A., Seyithan Karakaya’nın babası Ekrem Karakaya, olayda yaralanan kardeşi Ö.K. ve tarafların avukatları katıldı. Baba Ekrem Karakaya, her üç sanıktan da şikayetçi olduğunu belirterek cezalandırılmalarını istedi. Ö.K. da üç sanıktan da şikayetçi olduğunu belirtti.
 
Kamuran G. ifadesinde, "Üç kişi alkol alıyorduk. İçkimiz bitince markete yenisini almaya gittik. Üç bira aldık, cebimde bulunan 8.5 lirayı verdim. Geri kalanını ise sonra vereceğimi söyledim. Seyithan bunu kabul etmeyip, bir tane birayı geri aldı. Fatih Ş. Seyithan’a dönüp ’Biz bu mahellenin çocuklarıyız. Her gün alışveriş yapıyoruz. Sen bizi tanıyorsun. Bu yaptığın doğru değil’ dedi. Birden aramızda tartışma çıktı. Aramızda küfürlü konaşmalar geçti. Dükkandan çıkıp gidiyorduk. İşyeri sahibi de arkamızdan dışarı çıktı. Burada kavga etmeye başladık. Kendimi korumak için bıçağı rastgele salladım. Olay gecesi çok alkollüydüm. Benim kimseyle bir düşmanlığım yok. Olayı tam olarak hatırlamıyorum. Bir anda kargaşa çıktı. Benim kimseyi öldürme veya yaralama niyetim yoktu. Fatih Ş. suçu benim üzerime atıyor. Ö.K.’ye vurduğumu hatırlamıyorum. Beraatimi ve tahliyemi istiyorum" dedi.
 
Diğer sanık İlker A. da "Kamuran, işyeri sahibine küfür etti. Bunun üzerine kavga etmeye başladılar. Fatih ile ikimiz araya girip, kavgayı engelemeye çalıştık. Kamuran’ın kollarından tutup oradan götürmek istedik. Bıçağı çıkartıp savurdu. Biz hiçbir şekilde kavgaya karışmadık. Suçsuzum" dedi. Diğer sanık Fatih Ş. de daha önce verdiği ifadesinde suçlamaları kabul etmedi.
 
Cengiz Çoban başkanlığındaki mahkeme heyeti, sanık Kamuran G.’ye adam ödürme suçundan müebbet, adam öldürmeye teşebbüsten ise 12 yıl hapis cezası verdi. Tutuksuz sanıklar Fatih Ş. ve İlker A. ise beraat etti.
Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER