banner9

O Koleksiyon İzmir'de mi Kalacak?

Folkart Gallery'de dün açılışı yapılan ve büyük ses getiren, duayen Gazeteci Hıfzı Topuz’un dünya müzelerinde eşine az rastlanan Afrika maskları ve heykellerinden oluşan 400 parçalık koleksiyonuna İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu talip oldu.

O Koleksiyon İzmir'de mi Kalacak?

ÇİĞDEM ALPASLAN / BEN TV

Duayen Gazeteci Hıfzı Topuz’un dünya müzelerinde eşine az rastlanan Afrika maskları ve heykellerinden oluşan 400 parçalık “Kara Afrika Sanatı” sergisinin açılışı Folkart Gallery’de yapıldı. Açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere İzmir’in iş ve sanat dünyasından çok sayıda sanatsever katıldı.
 
Afrika insanının dini ayin, düğün, cenaze, eğlence gibi kendilerine özgü ritüellerinde üzüntülerini, sevinçlerini, tanımlayamadığı varlıkları anlatmak için kullandığı maskları, gerçekten emin ellerde olduğuna inandığı bir yere vermek istediğini belirten Topuz, Ben TV aracılığıyla İzmirlilerle önemli bir haberi paylaştı.
 
BAŞKAN KOCAOĞLU TALİP OLDU
 
Topuz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun masklara talip olduğunu belirterek, “Dün açılıştan sonra Sayın Başkan Aziz Kocaoğlu 'Ben talibim bunu biz açalım. Bir binayı buna tahsis edelim. Yarın öbür gün böyle bir tesis açacağım.' dedi. 'Ben de tercih ederim. Size öncelik veririm, sizden böyle bir teklif bekliyordum' dedim. Zaten Aziz Bey'den bir öneri gelir diye düşünüyordum. Kara Afrika Sanatı kitabını da kendisine göndermiştim. Aziz Bey çok saydığım, sevdiğim biridir. İlgileneceğini düşünüyordum. İlgisiz kalmayacaktır dedim. Böyle bir teklif gelince ona öncelik vereceğim” dedi.
 
 
''İZMİR'DE DEĞERİ DAHA ÇOK BİLİNİR''
 
İzmir’e ayrı bir önem verdiğini dile getiren Topuz, “Benim aklım İzmir'e yattı. İzmir'i severim. Abim burada doktorluk yaptı, gelip gittiğim yerdir. İstanbul'dan sonra İzmir geliyor benim için. Burada bir şey olmasını isterim. İzmir sonuna kadar sahip çıkar, burada kaybolmaz, burada daha değeri bilinir. İzmir'de görülecek bir yer olur” diye konuştu.
 
"SEVE SEVE BAĞIŞLARIM"
 
Uzun yıllar UNESCO Genel Merkezi’nde Türkiye’yi temsil eden tanınmış gazetecilerden Hıfzı Topuz açılışta yaptığı konuşmada , “Aşağı yukarı 50 yıldır bu eserleri topladım. Şimdiye kadar özenle korudum. Afrikalıların el emeği göz nurundan para kazanmak gibi bir derdim yok en büyük isteğim bunların geniş halk kitleleri ile buluşması bu nedenle de değerlendirmek isteyenlere seve seve bağışlamaya hazırım yeter ki gelecek nesillere kalsın. Buradaki sergi bittikten sonra yine benim eve onlar için ayırdığım kata geri gidecekler, bunun kimseye bir faydası yok ki” demişti.
 
 
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER