banner9

O 'Kartal' Bize Yakışır…

Hamdi Türkmen yazdı: Mustafa Kemal, ''Kurtuluş Savaşı''nı Samsun’a ayak bastığı gün değil; İstanbul Boğazı’nı Kartal İstimbotu ile geçerken; 13 Kasım 1918’de işgal donanmasını işaret ederek yanında ağlamakta olan yaveri Cevad Abbas’a ''Geldikleri gibi Giderler'' sözleriyle başlatmıştır. Kartal istimbotunun, Karşıyaka Belediyesi tarafından satın alınıp, onarıldıktan sonra İzmir-Karşıyaka’da “Anıt” olarak sergilenmesi isteği doğru ve yerinde bir adımdır.

O 'Kartal' Bize Yakışır…

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Kartal İstimbotu’nun (romorkör) Türkiye Cumhuriyeti tarihinde büyük önemi vardır.

Bana göre Mustafa Kemal Atatürk, “Kurtuluş Savaşı”nı 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastığı gün değil; bu romorkörde “Boğazı” geçerken söylediği sözle başlatmıştır.
Mondoros Mütarekesi sonuçlanmıştır. Tarih 13 Kasım 1918’dir.

Mustafa Kemal o gün trenle Adana’dan döner. Haydarpaşa rıhtımından Galata’ya geçecektir.

Yarım saatlik bu geçiş esnasında Mustafa Kemal işgal donanmasını işaret ederek, yanında ağlamakta olan yaveri Cevad Abbas’a “Geldikleri gibi Giderler’’ sözünü sarf eder.

Bu geçiş esnasında “Kartal” henüz bir Türk istimbotu değildir. Fransız işgal kuvvetlerinin emrinde Enterprise ismi ile Fransız firmasına ait bir teknedir. 

1923 yılında Türk bayrağına kavuşur ve adı da “Kartal” olur.

Kartal bugün 106 yaşındadır.

Yani, denizcilik mirasımızın en yaşlı unsurlarından birisidir. Bu özelliği de, onun korunup gelecek nesillere aktarılmasını haklı olarak gerekli kılmaktadır. 
 
***
 
Yapılmak istenen şudur:
4 Haziran 2017 günü oluşturulan Kartal İstimbotunu Kurtarma ve Yaşatma Platformu tarihsel öneme sahip geminin restorasyon sonucu 19 Mayıs 2018 tarihine kadar statik bir müze gemiye dönüştürülüp, Deniz Kuvvetleri’ne hibe edilmesini ve İstanbul’da belirlenecek bir alanda Kartal İstimbotu Anıtı olarak 1 Kasım 2018 den itibaren sergilenmesini temin/koordine etmektir. 
***
 
Bu girişim doğru bir adımdır.

Kartal istimbotunun, Karşıyaka Belediyesi tarafından satın alınıp, onarıldıktan sonra İzmir-Karşıyaka’da “Anıt” olarak sergilenmesi isteği de doğru ve yerinde bir adımdır.

Çünkü;  Kartal istimbotuna talip olan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Akpınar, restorasyon konusunda sorunlar yaşayan istimbot için sözleri şöyle:
“Atatürk’ün annesini emanet ettiği Karşıyakamız, milli mücadele ruhunun açık hava müzesi gibidir. Bu değerli mirası ilçemize kazandırmak ve halkamızla buluşturmak bizim için bir görevdir.”
 
***
 
İzmir Deniz Ticaret Odası da Karşıyaka Belediyesi’nin Kartal istimbotunun restore edilerek Karşıyaka’da müze olarak halka açılma önerisine destek veriyor.

Pasaport’ta bağlı olan Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’ne İzmir’in sahip çıktığını belirten İzmir Deniz Ticaret Odası Başkanı Yusuf Öztürk, “İzmirliler şimdi de Kartal istimbotunu bağırlarına basacaktır” diyor.
 
***
 
İzmir’in her sokağında, meydanında, Atatürk’ün ve Kurtuluş Savaşı’nın bir hatırası ile karşılaşırsınız. 

Karşıyaka, Atatürk’ün ilçesidir… Mustafa Kemal annesini Karşıyakalılara emanet etmiştir.
Nitekim Zübeyde Hanım vefatından sonra Karşıyaka’da toprağa verilmiştir.

Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar’ın, Atatürk’ün tarihi cümleleri sarf ettiği bu istimbotu ve bu değerli hazineyi Karşıyaka’da müze olarak halka sunmak en doğal hakkıdır.
 
***
 
Kartal’ın Cumhuriyet tarihimiz için ne kadar önemli bir römorkör olduğu, Mustafa Kemal’in işgal ve Kurtuluş Savaşı yıllarındaki önemli yaveri Cevat Abbas’ın anılarında da yer alır.

Cevat Abbas şöyle anlatır:
 “Mustafa Kemal Paşa ile güney cephesinden dönüşte Şişli’ye; kaldığı o pembe evde Kurtuluş Savaşı hazırlıklarını yapmak üzere Haydarpaşa’dan Galata’ya gitmek için Kartal istimbotuna binmiştik.

Atatürk ile askeri ulaşımın köhne bir motoru ile deniz ortasındaki çelik ormanının içinden geçiyorduk. Atatürk’ün zarif dudaklarından ‘Geldikleri gibi giderler’ cümlesini işittiğim zaman, mütarekenin doğurduğu derin ve elemli ümitsizliği derhal unutmuştum. (Cevat Abbas, Mustafa Kemal Paşa deniz yoluyla Anadolu’ya geçmede engelle karşılaşsa kara yoluyla geçeceği bir “B Planı”nı da hazırlayan kurmaylar arasındaydı.)”

O zaman Kartal istimbotu bir Fransız şirketine aitti. 1911 Hollanda yapımı olup 100 tonluk ve 22 metre boyundaydı.

Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanmasının ardından “Kartal” adı verilmiş, 1933’te İstanbul Liman İşletmesi’ne, 1939’da Devlet Demiryolları’na, 1952’de yeniden Denizcilik Bankası İstanbul Liman İşletmesi’ne devredilen gemi 14 Temmuz 1942’de Çanakkale’de batan Atılay denizaltısının aranmasında kullanılmıştı. 

1974’te “Kartal 2” adıyla özel sektöre geçti ve 2014’te de ekonomik ömrünü tamamlayarak hurdaya ayrılmak üzere Tuzla’da kaderine terk edildi.
 
***
 
İzmir, Kartal’ı sahiplenmek ve kente getirmek için bir “fon” kurmak zorunda.

Çünkü Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar’ın hem istimbotun onarılması, eski haline getirilmesi, hem de şu an sahibi olan film e prodüksiyon şirketinden satın almaya gücü yetmez.

Maddi, manevi destek şart.

Bu da, bir fon oluşturarak Kartal’a destek olmakla mümkün.

Ancak o zaman tarihimizin bu çok önemli simgesine sahip olabiliriz.

Ben de şahsen karınca kararınca destek olmaya hazırım.


 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2017, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER