banner51

O Karar Cuma Günü Verilecek

İzmir’in Eskiizmir semtinde, iki yıl önce, polis ekip otosuna çarpan ehliyetsiz sürücü Erhan Barlak’ın ağabeyi Emrah Barlak’ı çıkan tartışmada tabancayla öldürüp, dört kişiyi de yaraladığı iddiasıyla tutuklu yargılanan polis memuru İmran K.’nın yargılandığı davanın bugün yapılan duruşmasında, cuma günü karar verileceği açıklandı. İmran K. duruşmada, ölen gencin ailesine baş salığı diledi.

O Karar Cuma Günü Verilecek
İzmir 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugün yapılan duruşmasında, ’kasten öldürmek’ suçlamasıyla müebbet ve ’kasten yaralamak’ suçundan 25 yıl hapis cezası istenen tutuklu sanık polis memuru İmran K. ve avukatı ile ölen ve yaralanan gençlerin yakınları hazır bulundu. Polis, duruşma salonu ve adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.
 
Mütalaasını veren savcı polis memuru İmran K.’nın cezalandırılmasını istedi. Emrah Barlak’ın ailesinin avukatları, sanığa indirim maddelerinin uygulanmamasını, üst sınırdan cezalandırılmasını talep etti. Sanık İmran K.’nın avukatı, duruşma salonunda, olay anında müvekkiline karşı ölenin kullandığı demir borudan yapılmış sandalye üzerinden savunma yaptı. Avukat Tolga Turgut, olayın meydana geldiği yerin yoğun suç işlenen yerlerden olduğunu, burada bazı grupların polisi mahalleye sokmamak için bu tür eylemleri gerçekleştirdiğini, müvekkilinin görevini yaptığını söyleyerek, alt sınırdan cezalandırılmasını istedi. Polis memuru İmran K., duruşmadaki savunmasında, şunları söyledi:
 
"Erhan Barlak, ehliyetinin olmadığını belirterek, işlemin ehliyetli bir arkadaşı üzerine yapılması teklifinde bulundu. Ben de ’olmaz’ dedim. Bir olay çıkmasını istemediğim için trafik ekiplerinin olay yerine intikal edeceğini de kendilerine belirttim. Trafik ekipleri olay yerine geldiğinde ise arkadaşlara ruhsatla birlikte ehliyet verildiğini gördüm. Ancak ekip arkadaşlarımı uyararak kazayı verilen ehliyetteki ismin değil, Erhan Barlak’ın yaptığını söyledim. ’Cezası ne ise öderiz. Ödemesek de ödettiririz. Burayı size mezar ederiz. Burası kurtarılmış bölge. İlla birini yatırıp kanınızı mı dökelim’ şeklinde bağırdığını gördüm. Bağırmalara karşın çevredeki gerilim arttı ve insanlar saldırmaya başladı. Bizi tartaklayıp omuz attılar. Daha sonra Faruk Karhan beni sarsarak çevredeki 5-6 kişiyle birlikte saldırdı. Ben de biber gazını çıkardım, sıkmaya başladım. Havaya iki üç el ateş ettim, kalabalığı dağıtmak için. Bu sırada taş ve şişelerle saldırıya maruz kaldım. Emrah’ın elindeki bıçakla, Faruk’un da kırık bir şişe ile bana doğru geldiğini gördüm. Ben de kendimi korumak için Emrah ve Faruk’un ayaklarına doğru birer el ateş ettim. Panikleyerek birkaç el ateş ettim. Emrah, Erhan’ı yere doğru ittirdi. Kafamı çevirdiğimde tekrar vurmak istediğini gördüm. Ben de bir elimle engel olmaya çalışırken bir elim de silahımdaydı ve parmağım da tetikteydi. İstem dışı olarak silahım bu sırada patladı. Emrah’ı öldürmek gibi bir kastım kesinlikle yoktu."
 
Mahkeme heyeti, karar vermek üzere duruşmayı 28 Kasım Cuma gününe erteledi.
 
DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA
 
Duruşma öncesi ölen Emrah Barlak’ın anne ve babasının da aralarında bulunduğu Baran Tursun Vakfı, Mazlum-Der ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi bir grup, ellerinde ölen Barlak’ın fotoğrafları bulunan pankartlar taşıyarak slogan attı. Grup adına avukat Süphan Erkan yaptığı açıklamada, "Polisin öldürme gücü o kadar yükseldi ki, bu cinayetlere seri cinayetler bile diyebiliriz. Birkaç yılda arka arkaya 152 kişi öldürmek, seri katilere has bir olaydır" dedi.
 
Süphan Erkan, polis şiddeti mağduru aileler olarak, polisin silah kullanma yetkisi olarak düzenleyen Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nun, bireyin kutsal yaşamını, özgürlük ve güvenliğini esas alacak biçimde, uluslararası standartlarda yeniden düzenlenmesini istediklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER