O Düzenlemede İzmir Yer Almıyor!

İstanbul, Ankara ve Antalya'da raylı sistem ihalelerinı artık bakanlık yapacak fakat bu düzenlemenin içersinde Türkiye'nin 3.cü büyük şehri olan İzmir yer almadı.

Bakanlar Kurulu, "şehir içi raylı ulaşım sistemi projeleri"ne ilişkin düzenlemede bir değişiklik yaparak, İstanbul, Ankara ve Antalya’daki raylı sistem projelerinin yapımını belediyelerden Ulaştırma Bakanlığı’na aktardı. Resmi Gazetede bugün yayınlanan düzenlemede İzmir yer almadı. 
 
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, Bakanlar Kurulu’nun onayladığı şehir içi raylı ulaşım sistemi projeleri Ulaştırma Bakanlığı tarafından üstlenilecek. Karar ile, İstanbul’da Yenikapı-İncirli metro hattı, Ankara’da AKM-Gar-Kızılay metro hattı ve Antalya’da Meydan Havaalanı-EXPO raylı sistem hattı yapımı Ulaştırma Bakanlığı’na devredildi.
 
ANKARA’YA 955 MİLYON, İSTANBUL’A 750 MİLYON, İZMİR’E 62 MİLYON
 
Ankara’nın yarım kalan metro hatları için 1 milyara yakın harcama öngören Bakanlık, 2015 yatırım planı dahilinde Kızılay-Çayyolu Metrosu, Batıkent-Sincan Metrosu, Tandoğan-Keçiören Metrosu gibi projelerin tamamlanması için başkente 955 milyon 518 bin TL ayırdı. İstanbul’da kent içi ulaşıma ise 750 milyon TL’yi aşan bütçe ayıran Ulaştırma Bakanlığı, 4’üncü Levent-Darüşşafaka Metro Hattı, Bakırköy-Beylikdüzü ve Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı hatları için yapım maliyetlerini üstleneceğini duyurmuştu.

Türkiye genelindeki metro ve hafif raylı sistem projeleri için 2015 yılında toplamda 1 milyar 734 milyon 92 bin TL harcayacağını duyuran Ulaştırma Bakanlığı, İzmir’de merakla beklenen ve kent içi ulaşımda kritik öneme sahip raylı sistem yatırımlarına ise sadece 62 milyon TL’lik kaynak ayırdı. TCDD tarafından gerçekleştirileceği duyurulan 4,5 kilometrelik Halkapınar-Otogar Metro Hattı için 52 milyon 186 bin TL kaynak ayıran Bakanlık, Üçyol-Buca hattını ise yatırım programına almadı.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER