O Davada İfadeler Sürüyor

İzmir’de, muvazzaf asker ve sivil 357 sanığın tutuksuz yargılandığı ’Gizli bilgi ve belge bulundurma’ davasına 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Davada, ikinci iddianamedeki suçlamalarla ilgili muvazzaf subayların ifade vermesinin yanı sıra tanıklar da dinlendi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan ancak hiç tutuklanmayan Naci Yıldız, müdür rütbesindeki polislerin, kendisine gizli tanıklık teklif ettiğini ve yalan ifade vermesini istediğini ileri sürdü.

O Davada İfadeler Sürüyor
 
5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya aralarında işadamı Bilgin Özkaynak, üniversite öğrencisi Narin Korkmaz gibi tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Geçen Temmuz ayındaki duruşmada, tüm sanıkların tahliye edilmesiyle, tutuklusu kalmayan duruşmada, ikinci iddianamedeki suçlamalarla ilgili sanıkların ifade işlemleri devam etti. Sanıklar suçlamaları kabul etmedi. Bunun yanı sıra tanıkların dinlenmesine de geçildi. Operasyon kapsamında gözatına alınan ancak hiç tutuklanmayan Naci Yıldız, tanık olarak dinlendi.
 
MÜDÜRLER ’GİZLİ TANIK OL’ DEDİ
 
Gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü emniyet müdürlüğünde, müdür rütbesindeki kişilerin kendisiyle görüştüğünü söyleyen Naci Yıldız, Emniyetteki ifadesini polisin yazdığını ve kendisinin imzalamak zorunda kaldığını ileri sürdü. Kendisine gizli tanık olup yalan ifade vermesinin de teklif edildiğini anlatan Yıldız, bunun karşılığında da kendisinin tutuklanmayacağı ve sahip çıkılacağı garantisinin verildiğini öne sürdü. Ayrıca operasyonun ilk olarak fuhuş suçlamasıyla yapıldığının söylendiğini ama sonrasında olayı casusluk olarak öğrendiğini dile getiren Naci Yıldız, “Patronum Bilgin Özkaynak’ı gördüğüm an çok şaşırdım. ’Bu adamın fuhuşla ne ilgisi olur?’ dedim. Uçakla İzmir’e getirildik. Sonra casusluk suçlamasını öğrendik. Patronumun casuslukla ne ilgili olabilir? Casusluk paraya için yapılır. Ama benim patronumun paraya ihtiyacı yok. Ayrıca vatanını milletini seven birisi. Bunun yanı sıra, ifade vermeden önce beni bir odaya alıp, çok iyi davrandılar. Konuşan müdürlerin elinde ’hoca efendi yüzüğü’ vardı. Ben de olayın içerisinde bir iş olduğunu o an anladım. O sırada da zaten bana gizli tanıklık teklifinde bulundular" dedi. Mahkeme başkanının “Hoca efendi yüzüğü ne?" sorusuna ise Yıldız, "Eski polis olduğum için bilirim. Gümüş üzerinde renkli taşlar vardır" karşılığını verdi. Naci Yıldız, ayrıca, çalıştığı Bilgin Özkaynak’ın adının, ’Reis’ olarak geçmesiyle ilgili olarak ise sadece kendisinin denizcilikle uğraştığı için o şekilde hitap ettiğini dile getirdi.
 
MAHKEME ÇOCUĞA BAKAN EŞİ TANIK OLARAK ÇAĞIRDI
 
Duruşma sırasında ilginç olaylar da yaşandı. Sanık olarak ifade veren Gamze Erkoç, kendilerine gösterilen ve evinde ele geçirildiği bildirilen CD’nin eşine ait olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı ise eşinin nerede olduğunu sorması üzerine Gamze Erkoç, duruşma salonu dışında çocuklarına baktığı cevabını verdi. Bunun üzerine hemen karar veren mahkeme heyeti, duruşma solonu dışında bekleyen Ömer Erkoç’u çağırıp tanık olarak dinledi. Erkoç ise ifadesinde, eski asker olduğunu ama emekli edildiğini, CD’nin de eğitim amaçlı kendilerine verildiğini dile getirdi. Duruşmaya devam edilmek üzere, ara verildi.
Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER