'Nükleer Santraller Mutlaka Olması Gereken Santrallerdir'

Ben TV'de ekrana gelen Folkart Fuar Sohbetleri'nde gündem enerji oldu. İZDEMİR Enerji Genel Koordinatörü Dr. Olcay Oymak dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Bu yıl ana teması enerji olan 86. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Burak Cilasun'un sunumuyla ekrana gelen Folkart Fuar Sohbetleri'nde de gündem enerji oldu. Program konuğu İZDEMİR Enerji Genel Koordinatörü Dr. Olcay Oymak, İzdemir'in sektördeki yerinden ve çevreye verdiği önemden bahsetti.

Dr. Oymak, "Tesisimizi inşa ettiğimizde normal bir toz toplama sistemi yapsaydık, bugün harcadığımızın yarısını harcayacaktık. Biz bugün 12-13 milyon kadar sadece toz toplamaya yatırım yaptık. Yeşil Elma Ödülü, Green Organization adlı kâr amaçı olmayan, çevre ödülü veren bir kuruluş. Biz sıfıra yakın toz argümanıyla ödüle aday olduk. Birçok zorlu elemeden sonra ödüle layık görüldük. Daha sonra ödülü İngiliz Parlamentosu'nda aldık. Bu da bizim tesisimizin ne kadar çevreci olduğunu dünya çapında gösteren, kanıtlayan bir ödül olduk. İzdemir olarak Avrupa ülkeleri arasında altın madalyaya layık görüldük. Bu ödülü alarak çevreciliğimizi hem ispatladık, hem de bir öncü olduk. Artık beklentimiz sivil toplum örgütlerinin bizi bir ölçü olarak göstermesi." dedi.

Dr. Oymak, İZDEMİR'İn Türkiye'de üretilen enerjinin yüzde 1'ini ürettiğini söyledi.

"İzdemir Enerji 2011 yılında elektrik üretim tesisini kurmaya başladı. 2014'ün Nisan ayında 350 mw termik santrali kurmuş olduk. Santralimiz ithal kömür yakmakta. Ürettiğimiz brüt elektriğe baktığımızda Türkiye'nin ürettiği elektriğin yüzde 1'i olduğunu söyleyebiliriz."

"Nükleer santraller mutlaka olması gereken santrallerdir"

Dr. Oymak nükleer enerjinin de çok önemli olduğunu söyledi.

Nükleer santraller benim gözümde mutlaka olması gereken santral tipleridir. Ülkenin baz güçlerinin karşılanması anlamında. Kurulması planlanan tesisin Türkiye'deki elektriğin yüzde 5'ini üretmesi bekleniyor. Dünyanın bence en temiz elektrik üretim yöntemlerinden bir tanesidir. Kaçınılmaz bir şekilde nükleer santrallere doğru bir eğilim olacaktır diye düşünüyorum. Nükleer santraller halkın gözünde öcü santraller olarak görülmesine rağmen dünyada çok yaygındır. Örneğin Fransa'da elektriğin yüzde 75'i nükleer santrallerden üretilir. Amerika'da yine ona keza. Çin bu konuda atağa kalktı. Tabii bu tesisler bir disiplin gerektirmekte ve personeller de özenle seçildiği takdirde bir sakınca yoktur.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2017, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER