Nobel'e Aday TAKEVliler

POLONYA Bilim Akademisinin ''FİZİKTE NOBEL ÖDÜLÜNE İLK ADIM'' yarışmasında , TAKEV Lisesi öğrencileri yeniden ŞEREF MANSİYONU ÖDÜLÜNE sahip oldu. Böylelikle uluslararası bilim çevrelerinde büyük prestije sahip bu ödüle TAKEV Lisesi öğrencileri dördüncü kez sahip oldu.

Nobel'e Aday TAKEVliler
Polonya Bilim Akademisi’nin fizik araştırmalarına ilgi duyan lise öğrencileri arasında düzenlediği “24.Uluslararası The First Step to Nobel Prize in Physics ”(Fizikte Nobel Ödülüne İlk Adım) yarışmasında TAKEV Fen ve Anadolu Lisesi Öğrencileri Mehmet Bora Turan ve Utku Budak “Honorable Mention” Şeref mansiyonu ödülüne layık görüldü.
 
“Mavi LED üzerine kaplanan dalga boyu dönüştürücü fosfor materyal ile beyaz ışık elde eden ve optik özelliklerini araştıran öğrenciler “Organic Phosphor-Conversion White Light Emitting Diode” makaleleri ile dünyanın sayılı öğrencilerini geride bırakarak her yıl  60’dan fazla ülkeden lise düzeyinde  2000’in üzerinde araştırmacının katıldığı yarışmada ülkemize kazandırdıkları başarı ile büyük gurur yaşattı. 
Yüksek prestije sahip bu yarışmada önceki  yıllarda TAKEV Lisesi’nden Ahmet Murat Turan, Mehmet Ege Karaesmen şeref mansiyonu ödülü alırken; Ahmet Berk Selvi ise  Nobel Ödülü’nün sahibi olmuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER