Nelson Mandela Fotoğraflarla Anılıyor

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin efsane lideri Nelson Mandela, ülkesinin Ankara Büyükelçiliği ile İzmir Fahri Konsolosu işadamı Tamer Taşkın’ın ortaklaşa organize ettiği ’Irk Ayrımcılığından Demokrasiye’ isimli sergideki fotoğraflarıyla anılıyor.

Nelson Mandela Fotoğraflarla Anılıyor
 
Güney Afrika Cumhuriyeti Maslahatgüzarı Puleng Chaba ile Fahrikonsolos Tamer Taşkın’ın ev sahipliğinde, Alsancak K2 Rezidans Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen sergide, Nelson Mandela’nın yaşamından karelerin yer aldığı fotoğraflar İzmirlilerle paylaşıldı. İzmir’de gerçekleştirilen serginin bir zincir haline gelen ’Nelson Mandela: Irk Ayrımcılığından Demokrasiye’ serisinin son durağı olduğunu belirten Maslahatgüzar Puleng Chaba, daha önce fotoğrafları İstanbul, Ankara ve Mersin’de sergileme fırsatı bulduklarını söyledi. Serginin içeriği itibariyle gökkuşağı ırkının kötülüğe karşı kazandığı zaferin kutlaması niteliğinde olduğunu anlatan Chaba, "Sergi, ölümsüz ruha ve Güney Afrika halkının tutumuna karşı bir övgü niteliğindedir. Bir halk ki renk, cinsiyet ve ideoloji ayrımcılığına dayanan sistemi ortadan kaldırmak için mücadele etmiş. Sergimizde bu mücadelenin önemli kilometre taşlarına liderimiz Nelson Mandela özelinde tanıklık edeceksiniz" diye konuştu.
 
Mücadelesiyle ülkesindeki ırk ayrımcılığına son veren Nelson Mandela’nın hayatından kesitlerin yer aldığı serginin İzmirlilere ulaşmasını sağlamaktan dolayı son derece mutlu olduklarını belirten Fahrikonsolos Tamer Taşkın ise efsane liderin, dünya insanlık tarihi içinde çok önemli bir yeri bulunduğunu, ülkesinde 1994 yılında iktidara gelmesinden sonra tüm insanları kucaklayıcı politikasıyla dünyanın takdirini kazandığını ve bu sergide hayatından kesitlerin yer aldığını söyledi. Sergi ay sonuna kadar ziyaret edilebilecek.
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER