Necip Nasır: 'İTO Seçimleri Oldu Bittiye Getiriliyor'

MÜTEAHHİTLER Federasyonu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi Necip Nasır, bir ay öne çekilerek 5 Ekim tarihine alınan İTO seçimlerinin oldu bittiye getirilmeye çalışıldığını iddia etti.

Necip Nasır: 'İTO Seçimleri Oldu Bittiye Getiriliyor'
 
İzmir Ticaret Odası seçimlerinde meclis ve komitelere girmeyi düşünen üyelerin sektörüne ait listeleri, iletişim bilgilerini tam bir şekilde temin etme olanaklarının olmadığını kaydeden Necip Nasır, "Kısa bir zaman diliminde mevcut yönetimle demokratik bir şekilde yarışma olanağı sözkonusu değildir. Eşit şartlarda oluşmayacak seçimler, İTO üyelerinin iradelerine ipotek koymak anlamına geliyor" dedi.
 
Ticaret ve sanayi odalarının, ekonomik gücü ve üye çoğunluğu itibariyle ülkedeki en güçlü örgütlü yapıya sahip, yarı kamu kurumu niteliğindeki sivil toplum kuruluşları olduğunu belirten Nasır, "Ekonominin globalleştiği günümüz dünyasında ticaret ve sanayi odalarının, bulunduğu ilin iş dünyasına ve ülke ekonomisine çok daha iyi katkı koyabilmesi için yeni bir seçim sistemine ihtiyaç duyuluyor. Malumun devamının İzmir iş dünyasına ve İzmir ekonomisine hareket getirmeyeceği apaçık ortadadır. Geçmiş yıllarda seçimlerde pratikte yaşanılan ve görülen ile mevcut TOBB yasasıyla sadece meclis üyelerinin dar çerçevede başkanı seçmeleri iş dünyasının iradesini objektif ve katılımcı bir şekilde sandığa yansıtmıyor" diye konuştu.
 
HÜKÜMETE ÖNERİLERİNİ SIRALADI
 
TOBB yasasında fazla bir değişikliğe gerek kalmaksızın; ticaret ve sanayi odaları seçimlerinde, bütün üyelerin katıldığı ilk seçimin 2 sandıkta yapılması gerektiğini belirten Necip Nasır, "Bir sandıkta sektörler kendi meclis ve komite üyelerini belirlerken, diğer sandıkta, bütün sektörler (iş dünyası) oda başkanını seçmeli. Bütün sektörlerin seçtiği oda başkanı, yönetim kurulunu meclis üyelerinden seçebildiği gibi, odaya üye olan iş dünyasının duayen, CEO veya yöneticilerinden de seçebilmeli" dedi.
 
Seçilen meclis üyelerinin 2’nci tur seçimde meclis başkanını seçerken, aynı zamanda seçilen meclis üyelerinden TOBB delegasyonunu da seçmesi gerektiğini vurgulayan Nasır, şunları söyledi:
 
"Bu seçim sistemiyle daha katılımcı, rekabeti ön plana çıkaran, yeni fikirleri ticari yarara dönüştüren inovatif, katılımcı ve paylaşımcı bir anlayışa sahip, şeffaf, hesap verebilir çağdaş bir yönetim biçimine imkan veren yaklaşım ve anlayışla ülkemiz çok büyük kazançlar elde edebilir."
 
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2017, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER