NATO'nun Hedefi Terör Saldırıları

NATO yeni bir döneme giriyor. Bu döneme uygun değişikliklerin yapıldığı İzmir'deki karargahın da yetkileri artıyor. Bundan böyle İzmir'deki üs, tüm NATO bölgesini kapsayacak.

 

Kurulduğu ilk 50 yılında Avrupa'yı muhtemel bir komünist savaşa karşı korumakla geçiren NATO, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından sonraki 20 yılda ise, küresel güvenliği sağlama misyonunu üstlenmişti.  Yapılan son değişiklikler ile NATO'da üçüncü bir dönemin başladığı ifade edildi.
 
İzmir'de bulunan Orgeneral Vecihi Akın Kışlası'nda yapılacak tören ile, NATO Müttefik Kara Komutanlığı'nın resmi komutası, ABD Kara Kuvvetleri'nden Korgeneral Frederick Ben Hodges'a verilecek. NATO'nun eskisi kadar güçlü bir mali duruma sahip olmadığını belirten Hodges, bu yeni dönemde, daha sınırlı birlikle, daha büyük sorumlulukların doğduğunu söyledi. Komutan Hodges üçüncü dönemde, NATO'nun fiber taarruzları, terör saldırılarını, ve nerde oldukları bilinmeyen kitle imha silahlarını hedef alacağını açıkladı.
 
İzmir'de bulunan karargah daha önce NATO'nun sadece Güney Bölgesi'ni kapsarken, yapılan değişiklik ile tün NATO Bölgesi'ni sorumluluk alanına alacak. 1 Haziran tarihine kadar hava kuvvetleri ile ortak bir yapı paylaşılacak, 1 Haziran'dan itibaren, alanda sadece NATO Müttefik Kara Komutanlığı hizmet verecek. Ayrıca Nisan ve Temmuz aylarında, Almanya ve İspanya'da bulunan kuvvet komutanlıklarının görevi de İzmir'deki merkeze devredilmiş olacak. 
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2012, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER