banner51

Nasreddin Hoca Kavuğuna Kavuştu

İzmir’in Karabağlar İlçesi’ndeki Uzundere Rekreasyon Alanı içerisinde bulunan göle maya çalan Nasreddin Hoca Heykeli’nin başı ve kavuğu, sonunda kaideye oturtuldu. Ben HABER gazatesi 21. sayısında Nasreddin Hoca Heykeli'nin ve rekreasyon çalışmasının yarıda kalmasını gündeme taşımıştı.

Nasreddin Hoca Kavuğuna Kavuştu

İŞTE O HABER 

Karabağlar Belediyesi’nin eski belediye başkanı Sıtkı Kürüm'ün döneminde Uzundere’de 250 hektarlık alanda yaptığı rekreasyon çalışmasında Nasreddin Hoca heykeli ve rekrasyon alanın yarıda kalmasını Ben HABER gazetesi 21. sayısında gündeme getirmişti. Kamuoyunun gündemine taşıdığımız bu başlık Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nu da harekete geçirdi.Düzenlenen rekreasyon alanına en sonunda Nasreddin Hoca'nın başı ve kavuğu yerleştirildi.
 
Yerden 37.5 metre yükseklikteki heykelin yaklaşık 6 ton ağırlığındaki baş ve kavuk bölümü 5 saat süren çalışmanın ardından dev bir vinç yardımıyla yerine konuldu.
 
 
 
 
Karabağlar Belediyesi’nin Uzundere’de 250 hektarlık alanda yaptığı rekreasyon çalışmaları devam ederken, daha önce gövdesi ve elleri takılan Nasreddin Hoca’nın baş ve kavuk bölümü de takılarak montajı tamamlandı. 3 bin metrekare alana kurulan göle maya çalan Hoca’nın heykelinin yapımı için 25 kişilik ekip görev aldı. Özel konstrüksiyon olarak monte edilen baş ve kavuk bölümü Antalya’da yapıldı ve 4 TIR ile montajın yapılacağı alana getirildi. Kalıbında beton ve polyester malzeme kullanılan Nasreddin Hoca heykelinin renklendirilmesinde akrilik boya kullanıldı. Uzundere’de Nasreddin Hoca heykelinin yapımının yanı sıra çevre düzenlemeleri de devam ediyor.
 
UZUNDERE’DE BAŞKA NELER OLACAK?
 
Uzundere Rekreasyon Alanı’nda tematik park ve oyun alanlarında, Nasreddin Hoca figürlü heykel binanın yanı sıra, Nuh’un Gemisi’nin figüre edildiği heykel bina, restoran, kafeterya ve kültür merkezi yer alacak. Tematik park alanında, ejderha figürlü kaydıraklar, mantar kameriyeler; oyun alanında ise Keloğlan, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler gibi çocukların çok sevdiği masal ve çizgi film kahramanları, fil, timsah, balık, kaydıraklar, heykeller ve oyun grupları ve şark köşesi bulunuyor.
 
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER