NASA ile Canlı Bağlantı Yaptılar

NASA ‘da görevli dünyaca ünlü bilim insanı Astrobiyolog Dr. Betul Kaçar kurulan canlı bağlantıyla TAKEV Okulları Karşıyaka Ortaokulu 8. Sınıf öğrencilerinin sorularını yanıtladı. Bilimsel çalışmalarını anlattı. Aynı zamanda önemli bir rol model olan Dr. Betül Kaçar’ı tüm öğrenciler büyük ilgiyle dinledi, sorular sordu.

NASA ile Canlı Bağlantı Yaptılar

TAKEV Okulları Karşıyaka Kampüsü’nde Uzay haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen etkinliklerden biri de, Fen Bilimleri Bölümünce uzun zamandır sürdürülen NASA ile yapılan canlı bağlantılar oldu. NASA ‘da Astrobiyolog olarak görev yapan Dr. Betül Kaçar ile canlı bağlantıyla katılan TAKEV Öğrencileri , Kaçar’ı soru yağmuruna tuttu. 

500 milyon yıllık olduğu tahmin edilen Atasal bir geni günümüz bakterisinin kromozomuna klonlayarak sentetik astrobiyoloji alanının öncülerinden biri olan Dr. Betül Kaçar,  aynı zamanda  NASA tarafından verilen doktora bursu ile ödüllendirilmiş bir bilim insanı. NASA Genç Araştırmacısı Ödülü ve NASA Egzobiyoloji Araştırma Bursu alarak NASA Astrobiyoloji Enstitüsü, Georgia Teknoloji Enstitüsü ve Upsala Üniversitelerinde araştırmalar yapan ünlü Astrobiyolog öğrencilerle çalışmalarını paylaşıp yaklaşık 1 saat boyunca alanıyla ilgili bilimsel soruları yanıtladı. Kendisiyle ve bulunduğu noktaya nasıl geldiğiyle ilgili de bilgiler veren Türk Bilim insanı Kaçar, aynı zamanda  öğrenciler için önemli bir rol model de oldu. 
 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER