'Musici Di Roma' Gecesi

Yarın akşam İzmirli sanatseverlere muhteşem bir konser vermeye hazırlanan İtalya’nın en eski oda müziği topluluğunu Musici Di Roma’ya ünlü müzisyen Halit Turgay eşlik edecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi,  10 Aralık 2014 Çarşamba günü İtalya’nın en eski oda müziği topluluğunu ağırlayacak. 63 yıl önce kurulan ve İtalyan müziğini dünyaya tanıtan Musici Di Roma topluluğu, dünya turnesi kapsamında İzmir’de de muhteşem bir konser verecek. Topluluğa ünlü müzisyen Halit Turgay da flüt ile eşlik edecek. Büyük Salon’da gerçekleşecek ‘I Musici Di Roma ve Halit Turgay’ konserinde,  Silvio Di Rocco viyolada, Antonio Anselmi, Marco Serino, Ettore Pellegrino, Pasquale Pellegrino, Francesca Vicari ve Gianluca Apostoli kemanda,  Massimo Paris viyolada, Vito Paternoster ve Pietro Bosna viyolonselde, Roberto Gambioli kontrabasda, Francesco Buccarella ise cembaloda dinleyiciyle buluşacak. 7.5 ve 15 TL olarak belirlenen konser biletleri  Ahmed Adnan Saygun, İzmir Sanat, İsmet İnönü gişeleri ile www.aassm.org.tr  adresinden temin edilebilir. 
 
I Musici Di Roma topluluğu
 
1951'de kurulan I Musici, halen aktif en eski oda müziği topluluğu.18. yüzyıl İtalyan müziğini ve Vivaldi'nin Dört Mevsimleri'ni dünyaya tanıttı. Vivaldi'nin şaheseri Dört Mevsimler’in ilk kez kaydını gerçekleştirdi ve çeşitli baskılarla 25 milyondan fazla kopya satarak, bu eseri dünya müzik repertuvarının en ünlü parçalarından biri haline getirdi. 70'lerde ilk klasik müzik filmini çevirdi.  Philips için ilk klasik müzik CD'sini yayımladı.  18. yüzyıldan günümüze uzanan repertuvarları ve Nino Rota, Ennio Porrino, Valentino Bucchi, Louis Bacalov, R. Sakamoto, Ennio Morricone ve başka birçok bestecinin onlara ithaf edilmiş önemli eserleriyle Roma'yı ve İtalyan müziğini dünyaya duyurdu. Pek çok ulusal ve uluslar arası yarışmada ödül kazanan Halit Turgay ise, son 2 yıldır kendi müziğini üretiyor. Flüte farklı bir boyut, anlayış, tını kazandıran Turgay halen Mersin ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda flüt ve oda müziği dersleri veriyor
 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2014, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER