banner51

Mumcu, Bergama'da Anıldı

TÜRK basınının duayen ismi Gazeteci- Yazar Uğur Mumcu, 25’inci ölüm yıldönümünde İzmir’in Bergama ilçesinde anıldı.

Mumcu, Bergama'da Anıldı
 
Bergama Kültür Merkezi BerKM’de, Bergama Belediyesi ile Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe medya profesörü Haluk Şahin ve gazeteci-yazar Gökmen Ulu katıldı.
 
UĞUR’U KORUYAMADIK, YERİNİ DOLDURAMADIK
 
"Uğur Mumcu’dan Günümüze Medya ve Demokrasi" adıyla düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Şahin, "Uğur Mumcu cesur bir gazeteciydi. En önemli özelliklerinden birisi, bir gazeteci olarak olgulara önem vermesiydi. Kendisinin meşhur bir lafı vardır ’bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’ diye. Belgeli çalışan bir gazeteciydi, çok araştırırdı. Uğur Mumcu hırsızlar, katiller ve din istismarcıları açısından maalesef bir hedefti. Biz Uğur’u koruyamadık. Onun yerini de dolduramadık. Türkiye’de kağıt mürekkep gazeteciliği dönemi Uğur Mumcu ile beraber bitmiştir. Ondan sonra medya dönemi başlar. Tek teselli aradan 25 yıl geçtikten sonra hala unutulmaması ve anılmasıdır. Uğur Mumcu unutulmadı, unutulmayacak, Türk basın tarihindeki vazgeçilmez yerini her zaman koruyacaktır" dedi.                   
 
CUMHURİYET’İN MAYASI TUTMUŞTUR
 
Ülkenin içinde bulunduğu süreci sıkıntılı olarak nitelendiren ve çıkış yolu hakkında bahseden Şahin, "Çözüm kendimize güvenmektir. Cumhuriyetin mayası tutmuştur. Orasında burasında bazı küfler olmasına rağmen, aradan uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen böyle toplulukların bir arada bulunabilmesi bir umut kaynağıdır. Gökmen’in de takip ederek haberlerini aktardığı ’Gezi’ otoriterliğe karşı haydi deme haysiyetini taşıyan akıllı ve esprili gençlik olduğunun müjdecisidir. Ben geleceğin bilimden, aydınlıktan ve doğruluktan doğacağı kanısındayım" diye konuştu.
 
SESLENİŞ’İ SESLENDİRDİ
 
Söyleşi sonunda ise Ulu, Bergama Şehir Tiyatrosu Sanatçısı Duygu Şahin ile birlikte Uğur Mumcu’nun "Sesleniş" yazısını seslendirdi. Bergamalı müzisyenler Muhsin Kıratlı ve Erol Canlı’nın fon müziği eşliğinde seslendirilen şiir, salondaki katılımcılara duygusal anlar yaşattı. Bergama Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Gönenç ile Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Nurcan Şengül, katılımlarından dolayı Şahin ve Ulu’ya üzerinde Uğur Mumcu’nun resminin olduğu parşömenden yapılmış plaket takdim etti.
 
BerKM fuayesinde ise gazeteci Gökmen Ulu, Bergamalı vatandaşlara "Yıkılma Sakın", Prof. Dr. Haluk Şahin ise "Bab-ı Ali’de Cinayet" adlı kitabını imzaladı. Vatandaşlar büyük ilgi ve sevgi gösterdi.
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2018, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER