Mum Yakıp İsyan Ettiler

İzmir’de, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile hastane çalışanları, Özgecan’ın öldürülmesini siyah giysileriyle protesto etti. Hastane bahçesinde açıklama yapıp ’Özgecan isyanımızdır’ diye bağıran kadınlara, vatandaşlardan da destek geldi. Bazı kadınlar bu sırada ağlayıp, protestoya katılan kız öğrencilere sarıldı.

Mum Yakıp İsyan Ettiler
 
Mersin’in Tarsus İlçesi’nde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın, öldürüldükten sonra yakılmasına, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile hastane çalışanlarından da tepki geldi. Hastane bahçesindeki kütüphane içerisinde toplanan yaklaşık 500 kişi, bina girişine kadar yürüdü. Özgecan’ın ölümünü protesto etmek için siyah giyinen protestocu öğrenciler, sık sık ’Özgecan isyanımızdır’, ’Türkiye kadına cehennem oldu’, ’Özgecan’ın hesabı sorulacak’, ’Kadınlar artık susmayacak’, ’Bugün Özgecan yarın hepimiz’ sloganları attı. Hastanede bulunan vatandaşlardan da protestoya büyük destek geldi. Burada konuşan Türk Tabipler Birliği Merkez Yönetim kurul üyesi Fatih Sürenkök, cezalar yerine bu şiddeti doğuran nedenlerin bulunup ortadan kaldırılmasını, yöneticilerin de bir kadından doğdukları bilincinde olmaları gerektiğini söyledi.
 
AĞLAYARAK SARILIP ÖPTÜ
 
Basın açıklamasının ardından Özgecan’ı anmak için mum yakan siyah giyinmiş kızlara sarılıp ağlayan vatandaşlardan Gülseren Akça "Amaç burada kızlara, ailelere korku salmak. Okutmamak için direniyorlar, bütün dertleri o. ’Bak kızını okutursan böyle olur sonları’ demek istiyorlar. Burada direniyoruz, çoğalın çocuklar" dedi.
 
Tıp fakültesi öğrencilerinden İrem Yıldız, "Türkiye’de yaşayan kadın olarak hepimizin canı yandı. İlk değil bu acı olay ama son bulmasını umut ediyorum"diye konuştu.
 
Selin Alaybeyoğlu "Mücadelemizden asla pes etmeyeceğiz. İleride kadın ve erkeğin eşit olduğu bir Türkiye istiyorum" derken, Özgecan gibi Tarsuslu olan ancak İzmir’de üniversite eğitim alan Cansel Damar ise şöyle konuştu:
 
"Tarsusluyum, çok üzülüyorum. Özgecan bizim kadar şanslı değil. Hepimiz her gün bir yerde tacize maruz kalıyoruz, onun başına bunlar geldi. Artık kimse sesini çıkarmıyor yaşadıklarına. Çıkaranlara da yargıda başlarına ne geldiği belli. Bu olayların yaşanmamasını dilerim ama çok gerçekçi olacağına inanmıyorum. Ama Özgecan umarım bazılarına ders olur." 
 
 
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER