Mülteci Ölümlerine Can Yelekli Protesto

İzmir’de mültecilerin sorunun çözümü için mücadele veren Halkların Köprüsü Derneği üyeleri Ege Denizi’nde artan ölümlere dikkat çekmek için üzerlerinde can yelekleri, ellerinde Ege’de yaşanan insanlık dramını anlatan fotoğraflarla Alsancak’ta basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından yürüyerek Gündoğdu Meydanına gelen dernek üyeleri üzerlerindeki can yeleklerini denize bırakıp "Ege Denizi’nde katliamlara dur deyin. Sınırları açın, güvenli geçiş sağlayın" dedi.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde biraya gelen Halkların Köprüsü Derneği üyeleri can yelekleriyle yürüdü.
 
Basın açıklamasını okuyan dernek üyesi Dr. Cemil Akıllı, savaştan kaçan yüzbinlerce insanın sınırları aşarak Avrupa’ya gitmek için çabaladığını belirterek, "Kota pazarlıklarına tutuşan Avrupalı devletler bu can pazarını görmezlikten geliyor, güvenli geçişe dair tek söz etmiyor. Baskıcı rejimlerin, kökten dinci şiddetin altında ezilenler, hayatta kalıp yollarına devam edebilirlerse faşizmle burun buruna geliyor, vahşi emek sömürüsünün çarklarına giriyorlar" dedi.
 
Akıllı, son aylarda çok daha fazla insanın Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarından canlarını tehlikeye atarak Yunanistan adalarına geçmeye mecbur edildiğini belirterek, şunları söyledi:
 
"Sonbahar aylarında denizler mülteciler için çok daha tehlikeli. Bu yolu göze alanlar fırtınaya yakalanıp denizde boğularak ya da donarak hayatını kaybetme tehdidiyle karşı karşıya. Türkiye’deki binlerce mülteci Eylül ayında nispeten daha güvenli olan Edirne, Meriç yolunu kullanmak üzere yürümeye başladı ve bu yürüyüş valilik ve güvenlik güçleri tarafından engellendi. Bu sonucu yaratan ve ölümlerden sorumlu olan ülkeler, ne mültecilere insani yaşam koşullarını sağlıyor ne de uluslararası sözleşmelerden doğan sığınma ve iltica haklarını tanıyor. Tüm bunlar mültecileri deniz yolundan kaçak geçiş yapmaya zorlayarak, mültecilerin insan kaçakçılarının eline düşmesine ve çok sayıda çocuk, kadın, erkek, yaşlı insanın ölümüne sebep oldu, oluyor. Ölümler sınırlarda güvenliğin arttırılması, yeni tel örgüler, insanların toplama kamplarına gönderilmesi ve sınırdışı tehdidi ile engellenemez. Bu ancak ölümlerin sayısını arttırır. Sınırlar, tel örgüler insanları öldürür. Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarıyla Yunanistan adaları başta olmak üzere duyarlı tüm halklar, mültecilerin yaşadıklarını büyük kaygıyla izliyor. Geçiş bölgesindeki kentlerde mültecilere destek olmak amacıyla yardım kampanyaları örgütlendiğini görmek ümidimizi bir nebze olsun artırıyor, uluslararası dayanışmayı yükseltiyor. Denizlerde daha fazla insanın katlinin önlenmesi için sınırlar açılmalı, güvenli geçiş sağlanmalı. Ulusal ve uluslararası kamuoyu sorumluluk üstlenip yöneticilere baskı uygulamalı. Ölümler artık son bulmalı."
 
Dernek üyeleri daha sonra üzerlerinde turuncu can yelekleriyle Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. Dernek üyeleri burada can yeleklerini Körfez’e bırarak Ege Denizi’ndeki mülteci ölümlerine dikkat çekti.
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER