banner51

Muhteşem Start

Avrupa’nın en büyük gelinlik, damatlık ve abiye fuarı olan IF Wedding Fashion İzmir, Türkiye’nin uluslararası üne sahip modacısı Atıl Kutoğlu’nun çarpıcı gala gecesiyle başladı. Yerli ve yabancı 25 mankenin yer aldığı defileyi Prenses Camilla ile Prenses Nilüfer Sultan da izledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen IF Wedding Fashion İzmir - 9. Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’nın galası, uluslararası moda platformundaki gururumuz Atıl Kutoğlu tarafından gerçekleştirildi. Geceye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu evsahipliği yaptı.
 
Atıl Kutoğlu, ‘Winds of Elegance’ İlkbahar/Yaz '15 ve 'Sonbahar/Kış '15/16’ya İlk Bakış koleksiyonuyla İzmir’dekimoda severlerle ilk kez buluştu. Kutoğlu, izleyenleri hayran bırakan bir defileye imza attı.
 
Ünlü mankenler ve prensesler vardı
 
Kültürpark 5 No’lu Hol’de, Uğurkan Erez Ajans koreografisinde düzenlenen defilede, aralarında yabancı mankenler Ivana Gebel, Marylise Larunsi, Samantha Rolka, NadjaSejranic, Truee Alıma ve Mercedes Wallisch ile Türkiye podyumlarının aranılan isimlerinden Özge Ulusoy, Yüksel Ak ve Merve Büyüksaraç’ın yer aldığı toplam 25 kişilik manken kadrosu yer aldı.
 
Viyana ve Londra’da yaşayan Prenses Camilla von Habsburg ile  31’inci Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecit’in Cenevre’de yaşayan torununun torunu Prenses Nilüfer Sultan da onur konuğu olarak katıldı.
 
Hem sade hem çarpıcı
 
İlkbahar/Yaz '15 koleksiyonunda Atıl Kutoğlu, “etnik lüks”le çarpıcı bir sadeliği buluşturuyor. Bu kez koleksiyonu için ilham kaynakları geometri, mimari çizgiler, modern sanat ve Akdeniz. Keskin hatlar, vücudu saran siluetler, minimalist çizgiler kreasyonlarda dikkat çekiyor. Farklı tekniklerle özel dokunan kumaşlar arasından ipek-organze ve ipek-şifon öne çıkıyor. Akdeniz'in sıcak renklerinin yanısıra, pastel tonlar da koleksiyonda yer alıyor.
 
'Sonbahar/Kış '15/16 sezonuna ön bakış' koleksiyonundaysa Kutoğlu sade bir lüksle, zamansız şıklığı buluşturuyor. Tulumlar, derin dekolteler, güçlü omuzlar, hem mini hem de uzun etek boyları koleksiyona damga vuran parçalar ve detaylar. Keskin siluetler, Türk ve Osmanlı kültürlerinden referanslar, son derece modern ve sade çizgilere dönüşerek koleksiyonda yer alıyor. Gece giysilerindeki modern parıltı, zaman zaman 1970'leri bazen de fütüristik bir etkileşimi çağrıştırıyor.
 
4 – 7 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenen fuarın 174 katılımcısı bulunuyor. İzmir Uluslararası Fuar Alanı, Kültürpark’ta, 25 bin metrekare alan üzerinde gerçekleşen fuarda; gelinlik, damatlık ve abiye giyim ürünleri sergileniyor.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından organize edilen fuar, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın katkılarıyla, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nin (EGSD) destekleriyle gerçekleştiriliyor.
 
Atıl Kutoğlu kimdir?
 
1968 yılında İstanbul'da doğdu, Atıl Kutoğlu İstanbul Alman Lisesi'nin ardından işletme eğitimi için Viyana, Avusturya'ya gitti. İstanbul'da halen lisedeyken, ülkenin önde gelen moda kuruluşları Vakko ve Beymen’de staj yaptı.
 
Viyana Ekonomi Üniversitesi'nde işletme eğitimini tamamladıktan sonra, tramvayda tesadüfen tanıştığı Viyana Belediye Başkanı Dr. Helmut Zilk’in desteği ile ilk koleksiyonunu sundu. 1993 Münih Moda Haftası'nda  'En iyi genç tasarımcı ödülüne layık görüldü.
 
Bunu 1994 yılında, Viyana Belediye Sarayı'nda büyük bir gala ile Atıl Kutoğlu’na, IWS- Uluslararası Yün Birliği ve "DİVA" moda dergisi tarafından verilen 'Avusturya'nın en iyi moda tasarımcısı, DİVA-Woolmark' ödülü izledi.
 
1994-1996 yıllarında koleksiyonlarını moda Düsseldorf, Milano ve New York'ta sergiledi, özellikle Amerikan basınında,ünlü moda yazarlarından büyük övgü aldı. 
 
1997 yılında Avrupa jetset’inin önemli ismi Avusturyalı Prenses PilarvonGoess, Atıl Kutoğlu’nun ilk kez düzenlenen  "Viyana Moda Günleri" açılış defilesinde podyuma çıktı. Kutoğlu aynı yıllarda Avusturyalı Arşidüşes FrancescavonHabsburg’un başkanı olduğu ARCH-Foundation’ın İslam Sanatından eserlerin yer aldığı "Muraqqa ve Minyatür " sergisi için özel bir ipek eşarp koleksiyonu tasarladı.
 
Atıl Kutoğlu, zamanın Türk Başbakanı’nın eşi "Berna Yılmaz" tarafından davet edilerek “Osmanlı İmparatorluğu’nun 700. Kuruluş yıldönümü” nedeniyle Otoman Colection adlı büyük bir gala defilesi düzenledi.
 
Aralık 2004’te Atıl Kutoğlu,  Avusturya Dışişleri Bakanı Dr. Ursula Plassnik’in himayesinde büyük bir defile düzenledi. Viyana’daki tarihi Hofburg Sarayı’nda gerçekleşen defilede tasarımcının son iki koleksiyonu 70 metre uzunluğundaki podyum da 27 kişilik uluslararası manken ekibi tarafından sergilendi. Defilenin tarihinin AB-Türkiye üyelik müzakerelerinin başlamasına yakın olması, Avusturya ile Türkiye arasındaki dostluğu pekiştirici bir etken oldu.
 
2006 yılında, yine Viyana'nın Hofburg Sarayı'nda gerçekleşen, dönemin AB başkanlığını yürüten Avusturya Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği AB-Moda Zirvesi" gala yıldızı Atıl Kutoğlu oldu. Diğer AB ülkelerinden Viyana’ya davet edilen 26 genç tasarımcının mini sunumlarının ardından Atıl Kutoğlu gala defilesi ile taçlanan geceye ünlü İtalyan modacı Valentino Garavani, saygın mimar ve sanatçı Rem Koolhaas, Avusturya Başbakanı’nın eşi Christa Schüssel, Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, Fiona Swarovski gibi önemli isimlerin yanı sıra Viyana’daki yabancı büyükelçiler ve uluslararası medya temsilcileri katıldı. 
 
1999-2008 yılları arasında koleksiyonlarını bir defileyle düzenli olarak her sezon New York Moda Haftası’nda tanıttı. Naomi Campbell, Karolina Kurkova, Lydia Hearst gibi ünlü topmodeller defalarca New York’taki Kutoğlu defilelerinde yer aldı. 
 
2010 yılından bu yana İstanbul Moda Haftası’nın açılış defilelerini yapan Atıl Kutoğlu’nun defilelerini izlemek için çok sayıda yabancı basın mensubu ve TV ekibi her sezon Türkiye'ye geliyor. Alek Wek, Elizabeth Jagger, Alexandra Richards  Franziska Knuppe gibi uluslar arası top modeller ve Michael Jackson’ın ağabeyi Jermaine Jackson gibi Kutoğlu’nun yakın dostları İstanbul’a gelerek Atıl Kutoğlu için podyuma çıkıyor.
 
2013 yılında Avusturya Cumhuriyeti'nin en yüksek altın Onur Nişanı'na layık görülen Atıl Kutoğlu’na bu nişanı, Avusturya Cumhurbaşkan ıadına Kültür Bakanı Claudia Schmied Avusturya Kültür Bakanlığı’nda düzenlenen özel bir törenle takdim etti.
 
2015 yılında Paris Moda Haftası’nın davetlisi olarak Atıl Kutoğlu, koleksiyonlarını Paris'te sergileyecek.
 
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2015, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER