Mücevher ihracatına İzmir katkısı..

2017 yılında İzmir’in mücevher ihracatı %125,38 arttı…

Mücevher ihracatına İzmir katkısı..

Türk imalat sektörlerinin en büyükleri arasında yer alan ve yaklaşık 250 bin kişiye istihdam sağlayan Türkiye Mücevherat Sektörü, Mücevher İhracatçıları Birliği’nin (JTR) verilerine göre 2017 yılında 3.29 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkiye İhracat Meclisi (TİM) raporuna göre 2016 yılı total mücevher ihracatı 6.24 milyon dolar seviyesinde olan İzmir, 2017 yılında %125,38artışla mücevher ihracatını 14.06 milyon dolarseviyesine çıkararak rekor bir artış sağladı.

İzmir Kuyumcular Odası BaşkanıTurgay Baransel: İzmir, Ege Bölgesi’nin en önemli altın merkezi konumunda. İzmir merkezli kuyumcularımız artık sadece yerel pazar için değil, yurtdışına ihracat yapabilecek ürün gamına ve üretim kapasitesine sahip.İzmir  Kuyumcular Odası olarak bizim amacımız sektördeki gelişmeleri takip etmek ve ülkemizin, sektörün ve üyelerimizin menfaatlerini düşünmektir. Her yıl ihracatımızı arttırma hedefimiz de var. Bu hedefe ulaşabilmemiz için sektörü çok yakından takip etmemiz gerekiyor. Ülkemizde uluslararası nitelikli tek mücevher fuarı olan Istanbul Jewelry Show’u her yıl olduğu gibi üyelerimizle ziyaret ederek sektördeki yeni trendleri inceliyor, yeni iş bağlantı kuracağız” dedi. 

UBM Rotaforte Kurucu Ortağı Şermin Cengiz: “33 yıldır organize ettiğimiz IstanbulJewelry Show’u, sektörden aldığı güçle bugün 1250’nin üzerinde katılımcı firma ve markayla alanında dünyanın sayılıfuarlarından biri haline getirdik. Tüm sektör profesyonellerinin gündeminde en üst sıraya oturan ve önemli birbuluşma noktası olan fuarı 46. kez organize etmekten son derece mutluluk ve gurur duyuyoruz. UBM Rotaforte olarak Istanbul Jewelry Show’u düzenlemeye başladığımız ilk günden bu yanasektörün gelişimine öncülük ediyoruz. Bu doğrultuda sektörün paydaşlarını bir araya getirerek, yeni işfırsatları yaratmayı hedefliyoruz.Altın bankacılığı alanında sektörde lider konumda bulunan TEB’in sponsorluğunda düzenlenecek fuarımız kapsamında gerçekleşecek iş görüşmeleri ve imzalanacak anlaşmalarla,Türkiye mücevher ihracatının %80’ine yakın bölümünün gerçekleşmesini hedefliyoruz. HRD Antwerp sponsorluğunda düzenleyeceğimiz seminer programımız ile sektör temsilcilerine bilgi akışı da sağlanmış olacak” dedi. Kuyumculuk sektörünün kısa ve uzun vadeli ihtiyaçlarını 20 yıldan uzun süredir karşılayan Türk Ekonomi Bankası (TEB) sponsorluğunda, T.C. Ekonomi Bakanlığı, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), Türkiye Mücevher İhracatçıları Birliği (JTR) ve KOSGEB tarafından desteklenen, Uluslararası Fuarlar Birliği (UFI) kalite onayı ve Kalite Yönetimi Sistemi ISO - 9001 belgelerine sahip Istanbul Jewelry Show, her yıl Mart & Ekim fuarlarında toplam 47.000’den fazla sektör profesyonelini, yerel ve uluslararası 845’den fazla katılımcı ile 90.000 m2’lik alanda bir araya getiriyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER