Minik Eller Hasatta

Akhisar Ticaret Borsası’nın "Zeytin ve zeytinyağında bilinçlendirme çocuk yaşta başlar" sloganıyla başlattığı okullarda hasat şenliği, İzmir Özel Tevfik Fikret İlköğretim Okulu’nda yapıldı. Minik öğrenciler hem zeytin topladı hem de bu ürünün yararlarını öğrendi.

Minik Eller Hasatta
Akhisar’ın 13 milyon ağaçla Türkiye’de önemli bir zeytin varlığına sahip olduğunu belirten Akhisar Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, "Zeytin ve zeytinyağı ne kadar çok tüketilirse, o kadar çok sağlıklı nesiller yetişir. Hedefimiz çocuklarımızın da bu bilinçle büyümesi. Çok bereketli bir coğrafyada yaşıyoruz. Çocuklarımız bizim geleceğimiz. O yüzden ’zeytin’ onlara bıraktığımız en büyük mirasımızdır" dedi. Her bir zeytin ağacının ekonomik değeri olduğunu ve bunun değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Alhat, "Zeytin ağacına sahip bir okul, dünyanın en şanslı okuludur. Onu koruyan ve nimetinden faydalanan bir okul ise dünyanın en iyi okuludur. Bugün burada hem dünyanın en şansı hem de en iyi öğrencileriyle birlikteyiz. Onlar sahip oldukları zeytin ağaçlarına sahip çıkıyor, koruyor ve üretime katkıda bulunuyor" diye konuştu.
 
İzmir Özel Tevfik Fikret Okulları Genel Müdürü Tarık Eryılmaz da okul bahçesinde 68 zeytin ağacına sahip olduklarını ve Türkiye’de okul içinde ilk hasat şenliğine de imza attıklarını ifade ederek, "Çocuklarımız akıllı telefon ve tabletlerle büyüyor. Teknolojideki gelişmeyi yakından takip etmek ve ondan yararlanmak bir mecburiyet. Ancak bunun yanında doğanın bize sunduklarını da en iyi şekilde koruyup ondan yararlanmak da bir mecburiyet. işte bugün bunun için buradayız. En önemli eğitim olan doğa sevgisini aşılamak görevimiz. Doğayı seven, insanı da sever" diye konuştu. Okullarında hayvan barınağı olduğunu da hatırlatan Eryılmaz, çocukların sokakta kalan kedilere de baktıklarını söyledi.
 
Anasınıfının da katıldığı hasat şenliğinde doğaya dönüş yaşanırken, 320 öğrenci zeytin topladı. Ege Üniversitesi Zeytin Enstitü Müdürü Ünal Kaya zeytin çeşitlerini anlatırken, miniklerin topladıkları zeytinler, hasat sonrası zeytinyağı olarak sıkıma yollandı.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2015, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER