Minibüsçüler Sokağa Döküldü

Mersin’de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın bindiği minibüsün şoförü tarafından vahşice katledilmesi sonrası toplumda minibüse yalnız binme korkusuna dayalı travma oluştuğuna dikkat çeken Yenifoça’lı minibüsçüler, sokağa döküldü. Araçlarıyla eylem yapıp olayı kınayan minibüsçüler kadın, erkek, genç, çocuk her müşterinin ekmekleri ve namusları olduğunu vurgulayıp, Foçalı’lardan kendilerine güvenmelerini istedi.

Minibüsçüler Sokağa Döküldü
Bugün saat 11.00’de, İzmir’in Foça İlçesi’ne bağlı Yenifoça Mahallesi’ndeki terminalden hareket eden kooperatif üyesi 37 minibüs, korna çalarak kenti baştan sona dolaştı. Farkındalık yaratmak için tüm araçların camlarına ’Kadına Şiddet Bir İnsanlık Ayıbıdır’ yazılı Özgecan’ın fotoğraflarını yapıştıran minibüsçüler, Yenifoça Belediye Şube Binası önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Foça Belediye Başkanı CHP’li Gökhan Demirağ, CHP Foça İlçe Başkanı Günal Biçer, Foça Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Koldaş da destek verdi.
 
KADIN YOLCULAR TEK BİNMEK İSTEMİYOR
 
SS. 9 No’lu Birlik Otobüsleri Yenifoça Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Mehmet Yiğitalp, İzmir Garaj- Yenifoça arasında yolcu taşıdıklarını belirtip, Mersin’de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın bir minübüs şoförü tarafından katledilmesinin ardından, özellikle kadın yolcuların tek başına araçlarına binme konusunda şüphe ve korku duyduklarını söyledi. Bu duruma üzüldüğünü belirten Yiğitalp şöyle dedi:
 
"Birkaç gün önce Karşıyaka Dedebaşı durağından bir kadın yolcu binmek için işaret etti, durdum. Ancak, araçta başka yolcu olmadığını görünce geri indi. Bunun üzerine arkadan diğer minibüs gelene kadar bekledim. Arkadan gelen minibüste başka yolcular da olunca ikna olan kadının diğer minibüse binmesine yardımcı oldum" dedi.
 
’YOLCU EKMEĞİMİZ, EMANETİMİZ VE NAMUSUMUZDUR’
 
"Özgecan’ımıza bunu yapan, meslektaşımız değil insan bile olamaz" diyen Yiğitalp, şöyle devam etti:
 
"Araçlarımıza binen her kadın bizim namusumuzdur. Binen yolcular bizlere emanettir. Emanete ihanet olmaz. Özgecan evladımızdı. Orada hepimizin çocuğu, torunu, eşi olabilirdi. Bizim Özgecan’ımız yandı. Otobüsçü ve şoför camiası olarak bu gibi olayları kınıyor, en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz."
 
Kooperatifleri bünyesindeki minibüsçülerin Foça Belediyesi ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğiyle eğitimden geçirildiğini, bunun periyodik olarak devam ettirdiklerini de belirten Yiğitalp, yolcuların rahat olmalarını istedi.
 
BAŞKANLARDAN MİNİBÜSÇÜLERE DESTEK
 
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ve Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Koldaş da yaptıkları kısa konuşmalarda Özgecan olayını kınadıklarını, ancak tüm minibüsçü esnafının bu olaydan dolayı çok üzgün olduğunu bildiklerini, meslek ahlakını namusları bilerek çalışan Foça esnafına sonuna kadar güvenip destek verdiklerini söyledil. Polis’in güvenlik önlemi aldığı eylem olaysız sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2015, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER