Mimarlık Haftası Başladı

Her yıl ekim ayının ilk haftası kutlanan Mimarlık Haftası, Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu tarafından düzenlenen etkinlikle başladı. Meslekte 30 ve 50. yılını dolduran mimarların plaketle ödüllendirilmelerinin ardından Mimar Erkut Şahinbaş’ın mimarlık eserlerinin yer alacağı “Erkut Şahinbaş Mimarlığı Sergisi" ve Prof.Dr. Mimar Nur Esin’in Resim Sergisi’nin de açıldığı hafta boyunca söyleşiler, atölye çalışmaları, geziler gerçekleştirilecek.

Mimarlık Haftası Başladı
Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Topal ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmr Barosu Başkanı Aydın Özcan, Oda üyesi mimarlar ile davetliler katıldı. Açılışta konuşan Şube Başkanı Hasan Topal, Uluslararası Mimarlar Birliği’nin bu yıl mimarlık gününün temasını “Mimarlık, yapı ve iklim" olarak belirlediğini söyledi. Birleşmiş Milletler iklim Değişiklikleri Konferansı’nın (COP21) bu yıl Kasım ayında Paris’te yapılacağını ve konferansın önemli gündeminin üye devletlerin ve hükümetlerin küresel iklim değişikliklerine doğrudan olumsuz etki yapan karbon salınımının ve sera gazı emisyonlarının azaltılması konusunda sorumluluklarını ve taahhütlerini İrdelemek, tartışmak olacağını vurguladı.
 
ÇAĞIN EN BÜYÜK TEHDİDİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
 
Uluslararası Mimarlar Birliği’nin üye ülke mimarlarına, çağın en büyük tehdidi olan iklim değişikliğinin insan yerleşmelerine olumsuz etkilerini en aza indirmek üzere mimarlığın, kent planlamasının ve kentsel tasarımın muazzam gücünü yaşama katabilmeyi ve bu konuda çözümler aramayı, etkinlikler yapmayı önerdiğini dile getiren Topal, "Bu bağlamda, iklim değişikliği sorununu yaratan uygulamaları, sera gazı salınımlarını bir yandan en aza indirmeyi hedeflerken, yapısal ve mekânsal ölçekte bu büyük soruna karşı duyarlılıkları gündeme taşımayı önemli bir sorumluluk olarak tanımlamaktadır. Bölgeler ve havzalar ölçeğinde bu duyarlılık; HES’lerle derelerin doğal akışlarının ve debilerinin bozulmamasını, RES’lerle ve madencilik faaliyetleriyle orman alanlarının, doğanın yok edilmemesini, verimli tarım alanlarının yapılaşmaya açılmamasını, turizm ve ikinci konut adına kıyıların ve koyların yağmalanmamasını, su havzalarının yok edilmemesini ve özetle doğal değerlerin ve yaşam destek sistemlerinin dikkatle ve özenle korunmasını kapsamaktadır. Kent ölçeğinde bu duyarlılık; kent içi yeşil alanların ve boş alanların, tarım alanlarının, parkların yapılaşmaya açılmamasını, kent içi toplu ulaşımda karbon salınımı en az olan ulaşım türlerine öncelik verilmesini, raylı sistemlerin geliştirilmesini, bu anlamda kent planlamasının büyük sorumluluğunu ve kentlerin planlı gelişmesinin sağlanmasını, planlamada çevre, doğa ve iklim verilerinin özenle plan kararlarına yansıtılması gerekmektedir. Yapı ölçeğinde bu duyarlılık, topoğrafyaya, iklime, ışığa, doğal ısıyı, yeşile ve yenilenebilir, geri dönüşebilir yapı malzemesine duyarlı, bu kapsamdaki norm ve standartları gözeten yenilikçi, yaratıcı tasarım ve uygulamalara önem verilmesini zorunlu kılmaktadır. Bütün bu alanlar mimarlığın öncelikli sorumluluk ve İlgi alanlarıdır" dedi.
 
İKİ ÖDÜL
 
2014 ve 2015 yıllarının Mimarlar Odası İzmir Şubesi için iki gurur verici gelişmeye sahne olduğunu ve İzmir Mimarlık Merkezi ve hizmet binasının TSMD tarafından 2014 yılı Yapı Dalı ödülü ve The European tarafından düzenlenen International Architecture Avards 2015 (Uluslararası Mimarlık Ödülü) kazanmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Topal, sözlerini şöyle tamamladı:
 
“Bu duygularla, küresel iklim değişikliği sorunlarına karşı, doğal ve kültürel çevrenin korunmasının yanısıra, mimarlığın yenilikçi, yaratıcı gücüyle, kentlerin ve yapıların yüksek nitelikte tasarlanıp gerçekleştirilmesindeki etkin rolümüzü hatırlatarak bu kapsamdan mimarlığa ve mimara değer verilmesi için politik aktörleri ve karar vericileri duyarlılığa davet ediyorum."
 
Törende konuşan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş odaya kayıtlı 450 mimar bulunduğunu belirterek, serbest makbuzla çalışan mimarları şirketleşmeye davet etti ve daha az vergi verirken daha fazla kazanma imkanı olacağını söyledi.
 
EĞİTİM DİLİ İNGİLİZCE
 
İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin eğitim dilinin İngilizce olduğunu belirten Demirtaş, Ege Bölgesi’nde eğitim dili İngilizce olan başka üniversite bulunmadığına ve ilk günden bu yana bütün kontenjanların dolduğuna dikkat çekti. İyi mimarlar yetiştirmeye çalıştıklarını ve mezun ettikleri mimarlardan iş arayan bulunmadığını açıklayan Demirtaş, "İzmir Ekonomi Üniversitesi olarak bu yıl 4+1 modeline geçtik. Yani öğrenci son sınıfı okurken artı dersler alırsa, bir yıl daha okuyarak yüksek lisansını da yapmış olacak" dedi. Konferanslarıyla öğrencilere destek veren Mimarlar odası ile üyelerine teşekkür etti.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER