MHP İzmir'de İmzacılara Operasyon

MHP’de tüzük kurultayının toplanması için İzmir’den imza veren Buca ve Torbalı ilçe başkanları görevden alındı. Görevden almaların Selçuk, Bornova ve Balçova ile sürmesi bekleniyor. İzmir’in 30 ilçesinden 14’ünün imzacılara destek verdiği belirtilirken, muhalifler 56 kongre delegesinden 22 imza almışlardı.

MHP İzmir'de İmzacılara Operasyon
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye karşı imza toplayan muhalefet, 30 ilçeli İzmir’in 14’ünden imza aldı. 56 kongre delegesinin 22’si, muhaliflere imza verirken Genel Merkez, imzacı ilçe başkanlarına karşı hakerete geçti. MHP’nin Torbalı İlçe Başkanı Yurdadoğ Mutlu ile Buca İlçe Başkanı Ali Karakuş, imza verdikleri gerekçesiyle Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gözütok, yönetimindeki eksiklikler nedeniyle görevden alındı. Bayraklı İlçe Başkanı Mustafa Kandil, iki ay önce imza vererek istifa etmişti. Genel Merkez’in görevden almalara Selçuk, Bornova ve Balçova ile devam etmesi bekleniyor.
 
FACEBOOK YORUMLARI KOLTUĞUNDAN ETTİ
 
MHP Buca İlçe Başkanı Ali Karakuş, görevden alınacağı duyumu üzerine dün istifa ettiğini belirterek, teşkilatlardan sorumlu İl Başkan Yardımcısı Sait Şanlı ile yaptığı facebook yazışmalarının da görevden alınmasında etkili olduğunu öne sürerek, şöyle konuştu:
 
"Ben imzacılara destek verdiğimi 10 Ocak’ta facebook hesabımdan paylaştım. Genel başkanımız imzacıların görevden alınmayacağını sadece hakaret edenlerin disipline gönderileceğini söyledi. Bizim bırakın hakareti kem sözümüz yok. Kongre, 2018 yılına kadar sarkmasın diye imza verdim. 1 Kasım seçimlerinden sonra teşkilatlarda ciddi huzursuzluk başladı. İmzacıların yarı yarıya olacağını İl Başkanı Necap Karataş’a ilettim ancak inandıramadım. Buca en az oy kaybının (0.94) yaşandığı ilçe olmasına rağmen tepkiler alıyordum. İki aydır görevden alınacağım yönünde duyumlar geliyordu. 3 Mayıs Türkçülük Günü nedeniyle şölen hazırlayacağımı il başkanına ilettim. Görevden alınmayacağımı şöleni hazırlayabileceğimi söyledi. Partinin muhaliflerinin sosyal medya hesaplarından yaptıları kötü yorumları kaldırmaları, il yönetiminin de aynı şekilde muhaliflere yönelik kötü değerlendirmeleri silmeleri yönünde karar aldık. Muhalefet olarak biz kaldırdık ancak Teşkilat Başkanı Şanlı, ’adamlık dersi, ateş olsanız cürümünüz kadar yer yakarsınız’ yorumunu silmedi. Ben de altına ’düşmanlarımızı sevindirip, dostlarımızı üzmeyin’ dedim. Şanlı da ’bana akıl verme’ diye yanıtladı. Benim kalemim bu yorum üzerine kırıldı. Biz hiçbir şey olmamış gibi sadece mekan değişikliği yaparak çalışacağız. Bu koltuklarda hak etmeden oturan, temsil kabiliyeti olmayan insanların yerine doğru kişilerin gelmesi için çaba göstereceğiz. bizim için mücadele yeni başlıyor. Bunu partiye zarar vermeden kırıp dökmeden yapacağız. Aslında İzmir’de 56 delegenin 46 delegesi muhalif ama koltuk kaybetmemek için belli etmiyorlar."
 
KARATAŞ'TAN AÇIKLAMA
 
İzmir'de tüzük kurultayını toplamak isteyen muhafelete imza veren ilçe başkanları ile yollarını ayıran MHP, yazılı açıklama yaptı. İzmir İl Başkanı Necat Karataş, Bayraklı, Torbalı, Buca, Kemalpaşa, Narlıdere ve Bayındır ilçe yönetimlerinde yeniden yapılanmaya gittiklerini öne sürerek, "Bizler bir birine sadece söz veren değil, omuz veren, gönül veren ve birlikte can veren kadrolardan oluşmaktayız. Aramıza hiçbir şekilde nifak giremez, girmedi girmeyecektir" dedi. MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:
 
 "Genel Merkezimiz dün itibariyle İzmir'de bazı teşkilat kararlarını uygulamaya koymuştur. Buca ve Torbalı ilçe yönetim kurullarımız tüzüğümüzün 52. ve 54. maddelerinin verdiği yetkiyle Genel Merkezimiz Başkanlık Divanı tarafından tüzüğümüzün 34. maddesine göre feshedilmiştir. Buca'da görev Bekir Arnavut'a verildi. Torbalı'da ise görev Günay Kalender'e verildi. Bayraklı ilçe yönetiminde 22 Şubat'ta yeniden yapılanmaya gittik Mehmet Aydın başkan oldu. Kemalpaşa ilçe teşkilatımızda da seçimlerde aday olmaları sebebiyle boşalan yönetimi yeniden oluşturmak için İlçe Başkanı Mustafa Gözütok yeniden atandı. Boşalan Bayındır ve Narlıdere ilçe yönetimine de atama yaptık. Bayındır'a Hüseyin Karakaya, Narlıdere'ye Metin Keskin ilçe başkanı olarak atandı."
 
 'ARAMIZA HİÇBİR ŞEKİLDE NİFAK GİREMEZ'
 
 MHP İzmir İl Başkanı Karataş, milliyetçilyerin arasına nifak giremeyeceğini öne sürerek, "Bizim birliğimiz ve bütünlüğümüz, ayyıldızlı bayrak ve üç hilali sancak altındaki nöbetimiz isimlerimiz değişse de aynı sorumlulukla devam edecektir. Bilinmesini isterim ki, bizim için olan aslolan teşkilatımız, disiplinimiz ve görevimizdir. Bunlardan taviz veremeyiz. Bizler bir birine sadece söz veren değil, omuz veren, gönül veren ve birlikte can veren kadrolardan oluşmaktayız. Aramıza hiçbir şekilde nifak giremez, girmedi girmeyecektir. Çünkü ülkücü Türk milliyetçileri buna izin vermeyeceklerdir. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Türkiye ve İzmir'e tüm kadrolarımızla hizmet edeceğiz" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER