MHP İzmir Kongre Saatini Bekliyor

Bu dönem 3 adayla gerçekleştirilecek olan MHP İzmir İl Kongresi öncesi partideki trafik hızlandı. 3 aday da göreve seçilebilmek için yoğun çaba sarf ediyor.

MHP İzmir Kongre Saatini Bekliyor

Burak Cilasun / Ben TV

Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Başkanlığı, bu dönem 3 adaylı bir seçime giriyor. Mevcut İl Başkanı Necat Karataş, Hüsmen Kırkpınar ve Mustafa Kuloğlu ile yarışacak. 

Parti içindeki yarış şimdiye dek adaylar arası karşılıklı söylem savaşına dönüşmemekle birlikte, 3 adayın da yoğun telefon ve ziyaret trafiğinde olduğu gelen bilgiler arasında. Pazar günü gerçekleştirilecek olan kongre öncesi partinin önde gelen isimleri de, yarışı Ben TV'ye yorumladı.

"Demokratik katılımın en üstte olduğu partiyiz"

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, kongrenin diğer partilere de bir demokrasi örneği olması gerektiğini söyledi.

"Diğer kongrelerde olduğu gibi bu kongremiz de çok adaylı bir kongre olacak. 3 adayımız var. Hemen hemen bütün il kongrelerimiz ve ilçe kongrelerimiz çok adaylı geçmeye başladı. Bu da MHP'deki demokrasi seviyesinin ve katılımın çok üst noktalara geldiğini gösteriyor. İnsanlar tabandan partiye sahip çıkarak hizmet yarışındalar. Tatlı bir rekabet var. Bunu tüm kongrelerimizde görüyoruz. Bu tip kongrelerde çok adayın olması, delegelerin heyecanı ve katılım açısından iyi oluyor. Pazar günkü kongrenin verimli geçeceğini ve kadroların oluşturulacağı bir seçim olması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Diğer siyasi partilerin kendi iç düzenleri açısından yorum yapmak istemem ama kendi açımızdan demokratik katılımın en üst noktada olduğu bir partiyiz. Diğer partilerde de böyle olursa demokrasimizin ileriye taşınacağını düşünüyorum."

"Sonucu delege belirleyecek"

MHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Murat Taşer de sonucu delegenin belirleyeceğini söyledi.

"MHP, ilçe kongrelerini tamamladı. Daha da önemlisi ilçe kongreleri kimi ilçede 4 adaylı bir şekilde demokratik olarak tamamlandı. İl kongremiz 3 aday ile gerçekleştirilecek. İl yönetimimizde tek adayla seçime gitmek isterdik ama asla zorlama, dayatma olmaz. Demokrasinin gereği budur. Sonuçta bu konsensüs sağlanamıyorsa, delegelerin önüne çıkılacak. Delegeden korkmamak lazım. Delegeden korkarsanız yarın öbür gün istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Biz tek aday için çaba sarf ettik ama şartlar sonucu delegenin belirlemesini gerektirdi. Adaylarımız da demokrasinin tüm imkanlarıyla bu mücadeleyi sürdürüyorlar. 3 adayın da MHP'ye bağlılığı ve sadakati tartışılmaz. 600 delegemiz kendi hür iradeleriyle oylarını kullanacaklar. Belki sandık öncesi aday sayımız düşebilir de. Bizde rekabet söz konusu değil. MHP olarak kongremizden bir bütün halinden çıkacağız."

Taşer ayrıca CHP ve AK Parti'nin il kongrelerine de göndermede bulundu;

"İzmir, demokrasinin beşiği, İzmir'in siyasi üslubu tüm Anadolu’ya mesaj veren bir yapıya sahip. MHP'nin İzmir ile bütünleşmek istediğinin en büyük göstergesi budur. Dolayısıyla İzmirlilerin bunu dikkate alacağını düşünüyoruz. Demokrasiyle, seçimle göreve gelmeye çalışıyoruz. Ardından da 7 haziran seçimlerinde de iş başına gelme mücadelesi vereceğiz.

Diğer partilerde süreç bizden farklı ilerledi. Kendi içinde parti içi demokrasiyi tesis etmekte zorlanan, kendi partililerine güvenmeyen bir zihniyet kamuoyunda nasıl güven dersi verecek?"

"Rekabet değil hizmet yarışı!"

MHP İzmir Milletvekili Adayı Adil Özyiğit de MHP'deki tutumun İzmir'de takdirle karşılanması gerektiğini söyledi.

"Milliyetçi Hareket Partisi olarak başarıyla çıkacağımız bir il kongresine gidiyoruz. 3 adayımız var ve her biri MHP’ye, davaya olan bağlılıkları ve sadakatleri kanıtlamış isimler. Bu kesinlikle bir rekabet değil, tam aksine bir hizmet yarışıdır. Bir şölen havasında demokrasinin tüm unsurlarını barındıracağımız bir kongremiz olacak. Milliyetçi Hareket Partisi bu kongreden güçlü bir şekilde çıkacak. Diğer partilerin il kongrelerine baktığımız zaman, MHP’deki bu demokratik duruşu da İzmirlilerin takdirle karşılayacağını ve destekleyeceğini düşünüyorum. Hiçbir zorlama olmaksızın adaylarımız kendilerini delegeye tanıtacak ve görevi üstlenmek için mücadele edecek."

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER