Metroda Devreye Bakan Girdi

Keşif artışı talebine Bakanlar Kurulu’ndan onay gelmemesi inşaatını yine stop ettirdi! Gelişmenin ardından CHP cephesi hükümete oldukça tepkili! Bu arada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım gerekli imzalar için devreye girdi.

Metroda Devreye Bakan Girdi

2013’nün ilk gününde Hatay’a kadar uzanan Üçyol-Üçkuyular hattında bu kez Ankara şoku yaşandı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 7 aydır beklediği keşif artışı talebine onay gecikince, Üçyol-Üçkuyular hattı 1'inci etap metro yapım çalışmalarını yapan ÖZTAŞ firması, hattın tamamının kalıcı betonlarının dökümü ve rayların döşenmesi çalışmalarını mali sıkıntı nedeniyle durdurdu.

Bu gelişme sonrası kent siyasetinin ana gündemi de yeniden metro oldu! İzmir adına sevindirici gelişme Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın sıkıntının giderilmesi için devreye girmiş olması… Bakan Yıldırım’ın Başkent’te bakanlar düzeyinde mesaiye başladığı kurulda gerekli imzaların tamamlanması adına büyük yol kat ettiği öğrenildi. Bu arada yaşanan sıkıntı sonracı CHP cephesi oldukça tepkili! Genel Başkan Yardımcısı Günaydın ve partili vekiller hükümeti topa tuttu! AK Parti İzmir Teşkilatı ise Büyükşehir için ‘beceriksiz’ vurgusu yapıyor.

BUNUN ADI SKANDAL!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın: Hükümetin ve Bakanlar Kurulu’nun, İzmir metrosuna yönelik bu uygulaması tam bir partizanlık örneğidir. Ankara metrosuna 3,1 milyar lira para aktaran ve çeşitli kaynaklardan destek sağlayan da bu hükümettir. İstanbul metrosuna, açıklanamayan kaynaklardan para yağdıran da bu zihniyettir. İzmir metrosuna onay verilmemesi skandaldır ve halkın cezalandırılması anlayışıdır. Bunun kabul edilmesi mümkün değil. Hakem olarak en doğru kararı verecek olan İzmir halkıdır.
 
İZMİR, KÖTÜLÜĞÜN FARKINDA
 
CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin: AKP hükümeti her konuda ve yatırımda olduğu gibi metro konusunda da önyargılı ve kötü niyetli tutum sergiliyor. Metronun bitirilememesi konusunda hem şikayet ediyorlar hem de keşif bedeli artışının önünü tıkıyorlar. Amaçları İzmir'e hizmet etmek değil, İzmirliyi cezalandırmak. Başaramayacaklar. Metro yerel seçimlere kadar bitecek. Vatandaş kendisine yapılan kötülüğün farkında. İnsanlar kendilerine sağlanacak yaşam standartların da bunu engellemeye çalışan zihniyeti de çok iyi biliyor. AKP hükümeti İstanbul'a 3 günde verilen onayın İzmir'e 7,5 aydır verilmemesini hiçbir şekilde açıklayamaz.
 
BUNUN ADI İKİYÜZLÜLÜK
 
CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler: Bunlar kindar ve dindar diye kendilerini tanımlamışlardı. Din istismarı ile var olduklarını gördük. Kindarlarını da uydurma Ergenekon ve Balyoz davalarından çok yakından biliyoruz. Bunlar iktidar olmanın erdemini kin ve öfkelerine ezdiren, yönetme hakkına çok uzak insanlar grubudur. Ülkenin rektörlerini, subaylarını, aydınlarını, gazetecilerini delilsiz olarak müebbet hapse mahkum ederler, kendinden olmayan belediyeleri de böyle cezalandırma gafletine düşerler. Bu hamle, ancak bu iktidara yakışır. Bana göre sürpriz değil. Yaşamları takiye ve yalan üzerinedir. Hem metro bitmediği için eleştirmeleri hem de ödeneği çıkartmamaları ancak onların iki yüzlülükleri ile açıklanabilir.
 
HÜKÜMETE DEVRETSİNLER

AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay: İzmir Metrosu’nun temeli 2007 yılının Mart ayında, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından atıldı. 7 senedir yılan hikayesine dönen metroyu bitiremediler. CHP Genel Başkanı başta olmak üzere üst düzey yöneticiler de ucuz metro yapmakla övünüyordu. Keşif artışı nerden çıktı anlamadık? Bu bir ufuk meselesi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 23 kilometrelik metroyu tamamladı. Biz 3,5 kilometreyi 7 yılda tamamlayamadık. 7 yılda tamamlayamadık. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Biz inanmıyoruz biteceğine. Bahaneyi iktidara atmak doğru değil. Hizmetin kılıfı olmaz. İzban’da çözüm nasıl hükümetle birlikte yapıldıysa, bu konuda da hükümete gidilebilir. Hükümet bu konuda teklif de yaptı ama Büyükşehir Belediyesi bunu vermemekte ısrar edince İzmir halkı mağdur oldu, esnaf mağdur oldu. Büyükşehir mevcut yönetimle bunu yapamaz.

BECERİKSİZLİK!

AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül: İzmir Büyükşehir Belediyesi 2012 yılının Eylül ayında keşif artışı için müracaat yapıyor. İçişleri bakanlığında İzmir Valiliği’ne keşif artışını soruyor. İzmir Valiliği de hızlı bir inceleme yaparak, 4 Aralık 2012 yılında olumlu görüş bildirerek, yazıyı İçişleri Bakanlığı’na bildiriyor. İçişleri eski bakanı İdris Naim Şahin imzasıyla Bakanlar kuruluna sunuluyor. Bakanlar kurulunda sırada beklerken, kabine değişikliği oluyor ve başbakanlık yazının yeni bakanın imzasıyla tekrar istiyor. Yeni İçişleri Bakanımız Muammer Güler tarafından, keşif artışı yazısı imzalanarak 1 Mart 2013 tarihinde bakanlar kuruluna sunuluyor. Bizde bakanımızla görüşerek en kısa sürede çıkması için girişimde bulunduk. Yakın bir zamanda çıkacaktır. Bizim daha önce söylediğimiz bir şey vardı. Sayın Kocaoğlu Ben Türkiye’nin en ucuz metrosunu yapıyorum diyordu biz o zaman bitmeyen metronun maliyeti mi olur diyorduk. Neye göre maliyet olur demiştik. Bugün bizim söylediğimiz ortaya çıkmaya başladı. Ucuz metro pahalanmaya başladı. Fiyatı yüzde 20 arttı. İş bilmezliğin olması projelerin zamanında yapılamaması, keşif artışı ile ortaya çıkmaya başladı. Siz, 2007 yılında bitilmesi gereken metroyu 6 yıl geçiştirmişsin, seçim yaklaşıyor, her zamanki gibi kendinize yaptığınız şey hükümet yatırımımızı engelliyor kılıfına sığınıyorsunuz. İşin onaylanması ile ilgili işi takip etmiyorsunuz. Peşine düşmüyorsunuz. Bilerek gecikmesini bekliyorsunuz arkasından da basına servis yaparak bunu kamuoyunda kullanmaya çalışıyorsunuz. Şua an bakanlıkta rutin işlemler yürüyor. Herhangi bir art niyet ve aksaklık söz konusu değil. Hatta Aziz Kocaoğlu bakanlar kuruluna girip onaylanacağını duyunca, hemen erken davranıp böyle bir açıklama yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2013, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER