Meteoroloji'den İçinizi Isıtacak Haber!

Hava sıcaklığının batı bölgelerde 3 ila 5 derece artması, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmaması öngörülürken, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde muhtemel çığ tehlikesi bulunduğu uyarısı yapıldı.

Meteoroloji'den İçinizi Isıtacak Haber!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son değerlendirmesine göre, Türkiye’nin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Tokat, Artvin ve Şanlıurfa çevreleri yağışlı geçecek. Yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur şeklinde olması bekleniyor. Marmara'nın doğusu ile iç ve doğu kesimlerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis görülmesi tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının batı bölgelerde 3 ila 5 derece artması, diğer bölgelerde önemli bir değişikliğin olmaması öngörülüyor. Rüzgar ise genellikle kuzey yönlerden, zamanla batı kesimlerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esecek.
 
-ZİRAİ DON TEHLİKESİ-
 
Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde muhtemel çığ tehlikesi bulunduğu uyarısı yapıldı. Bu nedenle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.
 
Zirai faaliyetlerin devam ettiği Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde genelde hafif, kıyıların iç kesimlerinde orta kuvvette zirai don olayı, kuzey, iç ve doğu bölgelerde yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiği, bu nedenle de yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları uyarısında bulunuldu.
 
-PUS VE SİS UYARISI-
 
Marmara'nın doğusu ile iç ve doğu kesimlerde sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis görmesi bekleniyor. Bu neden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.
 
-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-
 
MARMARA: Parçalı ve az bulutlu geçmesi tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile doğu kesimlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor. 
 
EGE: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Bölgenin iç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis öngörülüyor.
 
AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Batı Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Akdeniz'de sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis tahmin ediliyor.
 
İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, doğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor.
 
BATI KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu, iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis öngörülüyor.
 
ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, kıyı kesimleri yağmur ve karla karışık yağmur, Tokat ve Artvin çevrelerinin kar yağışlı geçek. İç kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor. Bölgenin yüksek ve eğimli yerlerinde çığ tehlikesi bulunuyor.
 
DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, doğusunun kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı yer yer pus ve sis bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde çığ tehlikesi bulunuyor.
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, sabah saatlerinde doğusu ile Şanlıurfa çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor.
 
-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-
 
BURSA: Parçalı ve az bulutlu, yer yer sisli.(6)
 
İSTANBUL: Parçalı ve az bulutlu.(7)
 
İZMİR: Parçalı ve az bulutlu.(12)
 
ADANA : Parçalı bulutlu.(14)
 
ANTALYA: Parçalı ve az bulutlu.(16)
 
HATAY: Çok bulutlu.(12)
 
MERSİN: Parçalı bulutlu.(13)
 
ANKARA: Parçalı ve az bulutlu.(2)
 
KONYA: Parçalı ve az bulutlu.(0)
 
TRABZON: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri kar yağışlı.(7)
 
KARS: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı.(-2)
 
MALATYA: Parçalı bulutlu.(4)
 
DİYARBAKIR: Çok bulutlu, sabah saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı. (5)
 
GAZİANTEP: Parçalı ve çok bulutlu.(5)
 
SANLIURFA: Çok bulutlu, sabah saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı.(6) 
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER