Merhaba Gökyüzü!

Türkiye’de doğan ikinci fil olma özelliğini taşıyan “Deniz” bebek, ilk kez gökyüzüyle tanıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nın ilk göz ağrısı “İzmir” ise bu ilk deneyiminde kardeşini bir an olsun yalnız bırakmayarak annesine yardımcı oldu.

Merhaba Gökyüzü!
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Sasalı’da kente kazandırdığı Doğal Yaşam Parkı, tarihi günlerinden birini yaşadı. Enfeksiyon kapmaması için doğduğu günden itibaren annesi Begümcan ile birlikte kapalı barınakta tutulan ve özel bakım uygulanan İzmir’in yeni yavru fili “Deniz” ilk kez açık alana çıkarıldı. Güneş ve gökyüzüyle tanışan minik yavruya bu ilk deneyiminde annesi Begümcan ile ablası İzmir de eşlik etti. Kasım ayında “Pastırma yazının” keyfini çıkaran minik yavru, birbirinden sevimli hareketleriyle izleyenleri adeta büyüledi. Açık alanda ayak basmadık nokta bırakmayan Deniz bebeğin yaramazlık yaparak annesinin yanından ayrıldığı anlarda ise ablası İzmir yanına koşarak kardeşine göz kulak oldu. Hortumuyla minik kardeşine sevgi gösterisi yapan İzmir, zaman zaman da kardeşine nasıl davranması gerektiğini yine hortumuyla gösterdi.
 
Yavru fil Deniz’in sağlıklı bir gelişim süreci geçirdiğini belirten İzmir Doğal Yaşam Parkı  yetkilileri, “Enfeksiyon riskine karşı bugüne kadar yavruyu kapalı barınakta tutuyorduk. Giderek gücü artıyor. Bugünden sonra hava şartlarının iyi olduğu günlerde 1’er saat dışarı çıkaracağız. Yavrumuz, ablası İzmir ile de çok iyi anlaşıyor. İzmir bakım konusunda annesine çok yardımcı oluyor. Kardeşine hortumunu nasıl kullanacağını öğretiyor. Deniz bebeği yakın zamanda babası Winner ile de buluşturacağız” diye konuştu.  
 
Fil ailesi büyüyor
 
Türkiye’de doğan ilk fil olma özelliğini taşıyan ve ismi İzmirliler tarafından belirlenen yavru fil “İzmir” 5 Şubat 2011 tarihinde Doğal Yaşam Parkı’nda dünyaya gelmişti. Fil İzmir’in doğumundan yaklaşık 4 yıl sonra Doğal Yaşam Parkı’nda aynı sevinç tekrar yaşandı. 21 aylık gebelik süresini tamamlayan anne Begümcan, park bünyesinde kurulan ekibin gözetiminde 13 Ekim 2014 tarihinde ikinci yavrusunu dünyaya getirdi. Doğduğunda 102 kg olan yavrunun ismini park çalışanları “Deniz” olarak belirlemişti. Yeni yavruyla birlikte genişleyen Doğal Yaşam Parkı’ndaki fil ailesinin birey sayısı 4’e yükseldi.
 
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2014, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER