Menemen Belediye Dershanesi'ne Saldırı

İzmir’in Menemen İlçesi Belediye Başkanı CHP’li Tahir Şahin, IŞİD’ın Kobani’ye saldırılarını protesto eden bir grubun belediyenin dershanesine yaptığı saldırıyı kınadı. Başkan Şahin, sağduyulu kişiler sayesinde dershanesinin güvenlik kapısını yakan, kapı ve camlarını kıran saldırganların, binayı tamamen yakmalarının önüne geçildiğini söyledi.

Menemen Belediye Dershanesi'ne Saldırı
 
IŞİD’in Kobani’ye saldırılarını protesto eden bir grup, İzmir’in Menemen İlçesi Asarlık Mahallesi’nde dün akşam saatlerinde eylem yaptı. Polisle karşı karşıya gelen gruptaki bazı kişiler, Doğu ve Güneydoğu’dan göç etmiş vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Asarlık’ta 2011 yılından bugüne hizmet veren ve her yıl 1000 öğrencinin ücretsiz faydalandığı Menemen Belediye Dershanesi’nin güvenlik kapısını yaktı. Dershane’nin kapı ve camlarını kıran grup, Menemen Belediyesi flamasını da indirdi.
 
SALDIRIYI KINADI
 
Saldırının izlerini silmek için Menemen Belediyesi ekipleri tarafından Asarlık mahallesi ve Menemen Belediye Dershanesi’nde yoğun bir çalışma başlatıldı. Menemen Belediye Dershanesi’ne gelerek olay yerinde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Tahir Şahin, eğitim yuvasına yapılan saldırıyı kınadı. Başkan Şahin, "Dershanemize nasıl ve neden saldırıldığını bilmiyoruz. Ama burası bir eğitim yuvası. Yıllarca ’paralı eğitime hayır’ diyen bir anlayışla, parasız bir eğitimin beşinci yılını burada dolduruyoruz. Bu bölge bizim için son derece önemli. Yoksul vatandaşlarımızın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan gelen vatandaşlarımızın yaşadığı bu bölgemize hizmet edebilmek adına, hükümet dershaneleri kapatırken biz burada parasız eğitim verebilmek için dershane açıyoruz. TEOG, YGS ve LYS’de başarı yakalarken, akşam böyle bir olayla karşılaşmak beni üzüyor. Böyle büyük bir hadisede sadece güvenlik kapısının yakılıp, 3-5 camın kırılmasıyla kalınması, sanırım o toplumun içerisinde sağduyulu insanların da olmasından kaynaklanıyor. Katkısı olan, sağduyulu olan herkese teşekkür ediyoruz" dedi.
 
’BARIŞ İÇERİSİNDE HERŞEY ÇÖZÜLEBİLİR’
 
Menemen Belediye Dershanesi’ne yapılan saldırının Kobani ile hiçbir ilişkisi olamayacağını, bunu ancak provokasyon düşüncesi olan insanların yapabileceğine dikkat çeken Başkan Şahin, "Ortadoğu’nun yangın yeri haline geldiği, Türkiye’nin barış süreci yaşadığı bir dönemde böyle provokasyonlara gelmemek gerekir. Bu saldırının Kobani ile hiçbir ilişkisi olamaz. Bunu ancak provokasyon düşüncesi olan insanlar yaratır. Herkesi sağduyuya davet ediyoruz. Sadece Menemen ve Asarlık değil, Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle olayların olmamasını istiyoruz. Barış içerisinde her şeyin çözülebileceğine inanan bir anlayışımız var" diye konuştu.
 
Başkan Şahin, eğitime kaldıkları yerden devam edeceklerini de kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER