banner9

Menderes, AB Hibesini Almaya Hak Kazandı

İzmir’in Menderes Belediyesi’nin, AB tarafından gerçekleştirilen hibe programından yararlanmaya hak kazanan İzmir’den tek belediye olduğu belirtildi.

Menderes, AB Hibesini Almaya Hak Kazandı
 
AB tarafından düzenlenen Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi Hibe Programı’na başvuran Menderes Belediyesi, projesiyle hibe programından yararlanmaya hak kazandı. Menderes Belediyesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı arasında imzalanan protokol ile projeye 600 bin liralık maddi destek sağlanacak.
 
Elde edilen hibe kapsamında gerçekleşecek çalışmayla ilçedeki zor yaşam çevreleri, işsizlik, göç ve düşük eğitim seviyesi gibi olumsuzlukların giderilebilmesi için dezavantajlı konumda olan 24-65 yaş grubundaki kadınların, turizm sektörünün ürün ve insan kaynakları ihtiyaçlarına yönelik temel ve mesleki eğitim kurslarıyla katılımcı, üretken ve kendine yeterli hale getirilmesi, gelir elde etmelerine ve istihdam edilebilirliklerine katkı sağlanması hedefleniyor.
 
8 ALANDA EĞİTİM
 
Menderes Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle gerçekleşecek proje kapsamında kadınlara 8 farklı alanda eğitim verilerek istihdam şansı elde etmeleri sağlanacak. Cam füzyon, gümüş işleme (kazaz örücülüğü), otel ve restoranlara yönelik servis, İngilizce, girişimcilik, temel bilgisayar, iletişim eğitimlerinin verileceği projede, işletmecilikle iş geliştirme seminerleri de düzenlenecek.
 
Menderes Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü tarafından 2014 sonunda başvurusu yapılan çalışma, ülke genelinde toplamda 1500 başvuru arasından seçilen 37 başarılı projeden birisi olmaya hak kazanırken, İzmir’de belediye olarak sadece Menderes Belediyesi hibeden yararlanacak. AB hibe programından ilk kez yararlanacaklarını kaydeden Menderes Belediye Başkanı AK Partili Bülent Soylu, "Belediye olarak daha önce İZKA’dan hibe almaya hak kazanmıştık. Aldığımız hibeyle Menderes’te ’Tek Tuşla Menderes’ projesini başlatarak, ilçenin ve belediyemizin bilişim altyapısını geliştirmiştik. Şimdi de AB hibe programından yararlanmaya hak kazanan İzmir’de tek belediye olduk. Projemiz ile kadınlarımızın istihdamına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. İnşallah bu tür projeler ile yolumuza devam edeceğiz. AB hibe programının Menderes’e kazanılmasında başta Etüt Proje Müdürlüğümüz olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2016, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER