Melis'in Doktorundan Açıklama!

İzmirli lösemi hastası Melis Akbaş’a bugün sabah saatlerinde yapılması beklenen kemik iliği naklinin bu akşam ya da yarın yapılacağı bildirildi.

Melis'in Doktorundan Açıklama!

Ege Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Pediatrik Kemik İliği Nakli sorumlusu Prof. Dr. Savaş Kansoy, Almanya’da bulunan uygun donörden alınan kemik iliğinin toplanmasının sürdüğünü ve henüz Türkiye’ye gönderilmediğini söyledi. İHA’ya telefonda değerlendirme yapan Prof. Dr. Kansoy, kemik iliğinin akşam ya da yarın gelmesini beklediklerini açıkladı. Prof. Dr. Kansoy, son durumla ilgili şu bilgileri verdi:

 
“Akşam ya da yarın öğleden sonra işlem uygulanacak. Yurtdışı bilgileri gelmiş değil, hangi uçakla geleceğini biz de bilmiyoruz. Ürünün elde edilmesi uzun sürüyor, onunla ilgili manipülasyon gerekebiliyor. Tamam ya da bir kısmı değil, hiçbir şey gelmedi. Bu akşam ya da yarın gelmesini bekliyoruz. Bu akşam veya yarın öğleden sonra yurt dışında donörden sağlanan kemik iliği kök hücre ürünü gelecek. Hastaya uygulayacağız. Gecikmiyor aslında, alındıktan sonra manipülasyon en kısa sürede yerinde yapılıyor, ne kadar hücre var içinde bu bilgiler alınıyor. Bazen buraya gelmesi 2-3 uçakla oluyor. Normal artı 4-8 derecede geliyor.”
 
 
 
MELİS’İN GENEL DURUMU İYİ
 
Melis için uygulanan naklin diğer hastalardan bir farkı olmadığını, normal bir prosedürün işlediğini vurgulayan Prof. Dr. Kansoy, Melis’in genel durumunun iyi olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Kansoy, “Bundan sonraki süreçte 3 hafta sonra yeni kemik iliğinin tutmasını bekliyoruz. Bu süreç bizim için oldukça önemli bir süreç, tabi diğer yaptığımız transplantasyonlardan bir farkı olmayan standart bir prosedür uyguluyoruz. Diğer nakillerden bir farkı yok bizim için. Bu akşam veya yarın öğleden sonra gelecek. Gelir gelmez de ürünü hastaya uygulayacağız. Ameliyat değil kemik iliği alınırken var, burada kan verir gibi kateter aracılığıyla vücuda bunu geçireceğiz. Melis’in durumu çok iyi, genel durumu iyi, morali iyi. Sadece ürün gelecek ve onu vereceğiz. Bundan sonraki süreç önemli bir süreç. Kemik iliğinin tam tutması önemli bir süreç. O süreyi geçirmeyi bekliyoruz, 3 hafta sonra günlük durum belli olacak.”
 
“RİSKİ YÜKSEK BİR TEDAVİ ŞEKLİ”
 
Konuyla ilgili yazılı açıklama da yapacağını kaydeden Prof. Dr. Kansoy, operasyon riskinin yüksek olduğunu, o nedenle yüksek beklentiye girilmemesi gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Kansoy, “Yazılı açıklama yapacağız. Bugün yapacağız. Aşırı yoğun medya ilgisi nedeniyle yaptığımız onlarca nakilden farkı olmadığını özellikle belirtmek istiyorum. Başka hastalardan farkı olmadığını bilin. Yoğun medya ilgisi güzel ancak bu temas riski yüksek bir tedavi şekli, beklenti de yüksek oluyor. Belirtmenizi rica ediyorum” dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2013, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER