Meclis'te Sivrisinek Tartışması

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde sivrisinek tartışması çıktı. AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan’ın kıyı ilçelerde sivrisinek ve haşereyle yetersiz mücadele edildiği şikayetleri olduğu eleştirisine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, larva döneminde gerekli mücadelenin yapıldığı, ilaçlama faaliyetlerinin sürdüğü ve bu sene ciddi bir şikayet olmadığı yanıtı verdi. Kocaoğlu, sivrisinek olduğu yönünde şikayet gelen noktaları istedi.

Meclis'te Sivrisinek Tartışması
 
Büyükşehir Belediye Meclisi temmuz ayı ikinci toplantısında olağan gündem maddeleri tartışma çıkmadan tamamlandı. Dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, kıyı bandındaki ilçelerden sivrisinek ve haşereyle yetersiz mücadele edildiği şikayetleri aldıklarını söyledi. Kış aylarında dere yataklarında, sivrisinek üreyen yerlerde larva mücadelesi yapılmadığını belirten Doğan’a ilk tepki Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan geldi. Kocaoğlu "Kim söylüyor" diye sordu. Doğan önce "Vatandaş" sonra ise "Ben söylüyorum" dedi. Doğan, "Bütçede haşereyle mücadele için 23 milyon 83 bin TL ayrıldığını görünce bunun yetersiz olduğu uyarısı yapmıştık" dedi. CHP Grup Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, ilaçlamayla ilgili Bakanlık talimatlarına uyulduğunu belirttikken sonra Doğan’a dönerek bir espri yaptı. Aydoğan, "Ortaokul’da okuyan torunum haşereyle ilgili ders yapacakmış. Sivrisinek yakalayarak göstermek istedik. 30 ilçeye haber verdik. Bir tane yakalayamadık" dedi. AK Parti Grup Sözcüsü Ali Kökoğuz ise Aydoğan’a "Herhalde torunun Miami’de yaşıyor" diye karşılık verdi.
 
Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu yaptığı açıklamada Büyükşehir Belediyesi’nin larva döneminde gerekli mücadeleyi yaptığını söyledi. Kocaoğlu, "Mücadeleyi yapan ekibi kutluyorum. Başarılı çalışma yaptılar. Şu anda da ilaçlama faaliyetleri sürüyor. İsteyen ilçe belediyelere de ilaç takviyesi yapıyoruz. Bu sene ciddi bir sorun da yaşanmıyor. Sayın Doğan görevi gereği icraatın içinden eleştiri programını ister istemez yapacak. Biz de iktidar olarak nokta olarak sivrisinek şikayetinin nerede olduğunu söylerseniz iyi niyetle dinleyeceğiz. Sivrisinek larvası üremesi güneşte bırakılan bir litre su kabında da gerçeleşiyor. İzmir genelinde larva mücadelesi yapılmamaktan kaynaklı sivrisinek problemi yok. Noktasal olarak küçük bir kapta, birikintide üreyebiliyor. Nokta verirseniz ekipler gider aramayı yapar ve müdahale ederler" dedi.
Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2016, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER