banner9

Meclis'te Meydan Tartışması

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, AK Parti Meclis Üyesi Çağlar Haspolat’ın, İzmir’de mitinglerin yapıldığı Gündoğdu Meydanı’nın güvenlik sorunları olduğunu, trafik sıkışıklığı yarattığını ve semt sakinlerinin şikayetlerinin olduğunu belirterek kente İstanbul’daki Kazlıçeşme miting alanı gibi bir yer yapılması önerisi tartışma yarattı.

Meclis'te Meydan Tartışması
CHP Grubu Haspolat’a "Ankara’da neden önlem almadınız?", "Emniyet belediyeye mi bağlı", "İnciraltı meydanı var. Sahil Bulvarı’nda yeni meydan yapılıyor", "Siyasi Partiler Gündoğdu’yu istiyor" yanıtları verdi.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yeralmadığı meclis toplantısını Meclis Başkanvekili Sırrı Aydoğan yönetti. Gündemdeki maddelerin oylamasından sonra dilek ve temeninler bölümünde söz olan AK Parti Meclis Üyesi Çağlar Haspolat, İzmir’de mitinglerin yapıldığı Gündoğda Meydanı’nda güvenlik sıkıntısı yaşandığını söyledi, "Güvenlik önlemi alınması zor. Polisler apartmanların çatısıda geziyor" dedi. CHP Grubu bu sözlere "Dağa çıkıp orada mı miting yapılsın", "Emniyet Belediyeye mi bağlı" itirazları yaptı. Sözlerine devam eden Haspolat bölge sakinlerinin de şikayetleri olduğunu, trafik sıkışılığı yaşandığını miting günleri ulaşım sorunu yaşandığını söyledi. Haspolat, "İzmir’e yakışan ulaşımı rahat, otopark sorunu olmayan yeni bir miting alanı yapılması gerekli. İstanbul’daki Kazlıçeşme miting alanı gibi bir yer yapalım" dedi. Bu sözlerin ardından CHP Grubu sıralarından "Ankara’da neden önlem almadınız?" tepkisi duyuldu. Haspolat bunun üzerine aynı sorunların İzmir’de olmaması için konuştuğunu söyledi. CHP’li Meclis Üyesi Muzaffer Tunçağ ise, "AK Partili üye bilmeden konuşuyor. İnciraltı’nda nitelikli bir meydan var. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde Konak Meydanı’ndan büyük bir alanın yapımına başlanıyor" dedi. Başkanvekili Sırrı Aydoğan ise tartışmayı sonuçlandıran bir konuşma yaptı. Aydoğan "Güvenliği devlet alır. Başka alanlar var. Ama siyasi partiler hep Gündoğdu Meydanı’nda miting yapmak istiyor. Gündoğdu Meydanı kent merkezinde ve yürüyerek gelinebilen bir meydan" dedi.
 
Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, dilek ve temenniler bölümünde yaptığı konuşmada Yeni Asır Gazetesi’ne yapılan yumurtalı ve boyalı saldırıyı kınadıklarını söyledi. Doğan, barışçıl dilek ve temennilerin olabileceğini, ancak şiddet içeren davranışları kınadıklarını belirtti. Meclis Başkanvekili Sırrı Aydoğan ise dilek ve temennilerde belediye ve vatandaşın sorunlarıyla ilgili konuların dile getirilmesi gerektiğini belirtti. Türkiye gündeminin yoğun olduğunu, başka gazetelere yapılan saldırılar, bir gazeteciye kaba kuvvet kullanılması, dış politika gelişmeleri gibi olayların da bulunduğunu belirten Aydoğan, "Tüm bunları burada konuşursak kendi işimizi yapamayız. Bunların söyleneceği platformlar var. Siyasi platform var" dedi. Aydoğan, dilek ve temennilerin, faalilyet raporunun tartışıldığı yer de olmadığını belirtti.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2015, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER