Meclis Polemikleri Tam Gaz Devam

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı ilk toplantısında Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın yeniden canlandırılması konusundaki yöntem ve mevcut belediye hizmet binasının depreme karşı güçlendirilmesi ve tadilat projesinin gecikmesi tartışması çıktı. AKP'li Bilal Doğan'ın depreme dayanaksız hizmet binasında çivi çakılmadığı eleştirisine Meclis Başkan Vekili Sırrı Aydoğan İl Özel İdare'nin belediye hizmet binası olacak iki binasının kendilerine verilmediğini hatırlatarak yanıt verdi.

Meclis Polemikleri Tam Gaz Devam
İlk iki saatini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yönettiği Aralık ayı ilk Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, ilgili bürokratlar Kadifekale-Agora-Kemeraltı arasındaki 270 hektarlık alanı kapsayan İzmir Tarih Projesi hakkında sunum yaptı. Kemeraltı'nı yeniden canlandırmak amacıyla 116 işadamı tarafından kurulan Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım A.Ş. yetkilileri de çalışmalarını ve hedeflerini anlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyenin de hissesi olan şirkete İzmirlileri katkı koymaya çağırdı. Öte yandan TARKEM'in Büyükşehir Belediyesi'nin belediye şirketi Ege Şehir Planlama aracılığıyla TARKEM'in yüzde 30'una 3 milyon TL'lik hisse alması daveti olduğunu belirten Kocaoğlu, bu konuyu Meclis'te tartışmaya açtı. Kocaoğlu, "Bu para İzmir'in parası. Burası bir işletme değil, ticari faaliyet göstermeyecek. Bu şirket gayrı menkul alacak, burayı canlandıracak, Kemeraltı kalkınacak. Yapılan bir sosyal sorumluluk projesidir. Tek başına karar vermek istemedik. Meclis onay verirse hisse alacağız" dedi.
 
AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan iseyaptığı konuşmada, "İzmir'in bir kimliğinin olması gerekiyor. İzmir sanayi kenti olamadı, ticareti de kaptırdı. Büyükşehir Belediyesi yeteri kadar katkı koyamadı, İzmir turizm kenti de olamadı. Kemeraltı'nın yeniden ayağa kalkması hepimizin istediği bir şey. Kemeraltı'nda yaklaşık 10 bin işyeri var. Küçük esnafın kaygıları var. Kemeraltı'ndaki küçük esnaf bu proje hayata geçirildiğinde varlığını sürdürebilecek mi? Yoksa burası küçük bir AVM'ye mi dönüşecek? Bu satın almalar sonrasında küçük ölçekli işyeri sahipleri ne olacak? Kimsenin kafasında bir tereddüt ve geleceğe yönelik kaygı olmasını istemiyoruz. Bu projenin Kemeraltı'na ve kentin ekonomisine katkı koymasını diliyoruz" dedi. AKP'li Meclis üyesi Ali Kökoğuz ise belediyenin bütçesi, yetkisi yokmu ki bu faliyetleri şirket üzerinden yürütmek için hisse almak istediği sorusu yöneltti.
 
Tarihi aksın canlandırmak için 400 milyon TL harcadıklarını belirten Kocaoğlu Doğan'ın sözlerine atıfta bulunarak, "Dediğiniz gibi olsun. Bu kentte sanayi ve ticareti kaybettik, turizm kenti olamadık, tarımda dökülüyoruz, kültür sanat hak getire! İzmir Ankara'dan fazla vergi veriyor. Diyelim ki bu kentin sanayisi, ticareti, turizmi, tarımı yok… Peki, İzmir bu 45 milyon lira vergiyi nereden veriyor? Kemeraltı yatay AVM olmayacak! Biz gayrı menkulcü değiliz, bizim böyle bir derdimiz yok. Biz burayı ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Kimsenin kimseye gidip de 'Ben senin dükkanını alacağım' deme yetkisi var mı? Satan adamın malını orayı ayağa kaldırmak için alacağız. Sosyal projeler yapılacak. Küçük esnafı mağdur etmeyeceğiz. Burayı canlandırmaya çalışıyoruz. Bizim amacımız esnafın kalkınmasıdır. Amacımız turistin gelmesini, burada konaklamasını, alışveriş yapmasını sağlamaktır. Her fırsatta özel sektöre buradan tescilli yapı alın, restore edin diyerek çağrıda bulunuyorum. Belediye sanki İzmir'in kaynaklarını boşa harcıyor, rant uğruna iş yapıyor gibi konuşuyorsun" dedi. Hisse alımı kararı 17 Aralık Çarşamba günü yapılacak toplantıya bırakıldı.
 
DOĞAN "BELEDİYE SARAYINA ÇİVİ ÇAKILMADI"
 
Kocaoğlu ve CHP'li İlçe Belediye başkanları Meclistoplantısı'ndan saat 19.50'de ayrıldı. Meclis Başkan Vekili Sırrı Aydoğan'ın yönetiminde toplantı devam etti. Gündem maddelerinin oylanmasının ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İzmir Büyükşehir Belediye Sarayı’nın çürük raporları bulunduğunu söyledi. Doğan, “Şu an içerisinde bulunduğu bu binada, bu toplantı salonunda can güvenliğimiz var mı? Yoksa burada yaptığımız meclis toplantısında canımızı Allah'a mı emanet ettik? Sadece bizler değil, burada mesai yapan ve kente hizmet eden binlerce personelimiz, her gün aynı tehlike ile karşı karşıya. 2006 yılında binayla ilgili rapor hazırlandı. Riskler ortaya çıktı. Bunun üzerine ana hizmet binasında güçlendirme ve tadilat çalışması hazırlığı yapıldı. Ancak hala çivi çakılmadı. Tadilat için dört ayrı binaya taşınılacaktı. Tek bir ek hizmet binası faaliyete geçti. On yıldır yer bulunamıyor mu? Neden gereken çalışma yapılmıyor? Büyük bir deprem olduğu takdirde, burada yaşanacak muhtemel can ve mal kayıplarının sorumlusu kim olacak?" dedi. 
 
BELEDİYE BİNASI OLACAK ÖZEL İDARE BİNALARI VERİLMEDİ
 
Doğan’ın eleştirilerine yanıt veren Meclis Başkanvekili CHP'li Sırrı Aydoğan, “Yine ciddiye alınmayacak şeyler söylediniz. İzmir’in yarısından fazlası bu durumda. Deprem gerçeği hepimizin başında. Biz bu fırsatı yakaladık ama siz elinizi taşın altına koymadınız. İki sene evvel İl Özel İdaresi kapatılırken, depreme dayanıklı, iki ayrı binanın Büyükşehir’e verilmesi için çaba göstermediniz. Şimdi mahkeme veriyor ama kıymeti yok… Biz oraya taşınır burada da güçlendirme yapardık. İki tane dev gibi bina yerelin malıydı, hazır belediye binasını komisyon bize vermedi. Yine mahkemelik oldu. Bina hazır orada duruyor. Biz vızır vızır kiralık bina ararken onlar binaları başka kurumlara verdi. Son kararda yarısını verdiler. Buyurun hadi yardım edin" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER