Mandalina Şenliğine Hazır mısınız?

İzmir’in Seferihisar Belediyesi tarafından kentte 15 Kasım pazar günü gerçekleştirilecek mandalina şenliği için hazırlıklar tamamlandı. Kent Orkestrası konseriyle renklenecek festivalde, mandalina kral ve kraliçesinin seçilecek.

Mandalina Şenliğine Hazır mısınız?
Dünyanın en güzel mandalinası olarak kabul edilen Satsuma’nın yetiştiği topraklardan olan Seferihisar’da, 16’ıncı Mandalina Şenliği için hazırlıklar tamamlandı. İlçenin en büyük geçim kaynağı mandalina için sezon açılışı kutlanacak. "En İyi Mandalina Yetiştiricisi", "Mandalina Kral ve Kraliçesi", "En İyi Mandalinalı Yiyecek", "En Yavaş Bisiklet Sürme" ve "En İyi Mandalinalı Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması" gibi birçok aktivitenin yer alacağı etkinliğe; bu yıl da yine İzmir ve çevresinden büyük katılımın bekleniyor. Şenlik, 15 Kasım Pazar günü saat 13.00’de Şehitler Çeşmesi önünden kortej yürüyüşüyle başlayacak.
 
 
Her yıl büyük bir ilgiyle beklenen güzellik yarışması Rönesans Ajans ortaklığıyla düzenlenecek. 16-20 yaş arası 20 gencin kral ve kraliçe olmak için boy göstereceği yarışmada, ünlü gazeteci-televizyoncu Fatih Portakal ve tiyatro sanatçısı Altan Gördüm jüri üyeleri arasında yer alacak. Modacı Jeyan Gedik ve Rönesans Ajans’ın sahibi Akif Yörük’ün yanı sıra 1974 Mandalina Güzeli Gönül Çeki, 2014 Mandalina Kral ve Kraliçesi Batıkan Abız ve Firuzan Eda Eskiyurt da jüri üyesi olacak.
 
İzmir Aşçılar Derneği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Turgay Bucak ve yönetim kurulu üyeleri de Mandalinalı Yiyecek Yarışması’nı düzenleyecek. En iyi mandalinalı hediyelik eşya yarışmasının jürileri de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Tasarım Bölümü Araştırma Görevlileri Güler Oğuz, Şafak Çetin Özkan ve Seval Alp olacak. En iyi Mandalina Yarışmasında, Seferihisar İlçe Tarım Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisleri Ergüç Ozantürk, Sezin Bulut ve Feride Yaman mandalinanın kalitesini kontrol edip not verecek uzmanlar olacak.
 
 
BAŞKANDAN DAVET
 
Herkesi festivale çağıran CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İlçemizin en önemli geçim kaynağı mandalinanın bu yılki sezonunu yine hep birlikte kutlayacağız. Mandalinanın tanıtımı, üreticilerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz festivalimizin 16’ıncı kez düzenleyeceğimiz için heyecanlıyız. Bol bol mandalina yiyeceğiz ve eğleneceğiz. Hava durumu da bize bol güneşli keyifli bir gün olacağını işaret ediyor. Pazar günü herkesi Seferihisar’a bekliyorum" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER