banner9

Maliye Çalışanlarına Facebook Soruşturması

İzmir’de Büro Emekçileri Sendikası üye ve yöneticileri, haklarında açılan adli ve idari soruşturmaları basın açıklamasıyla protesto etti.

Maliye Çalışanlarına Facebook Soruşturması
Sendika binası önünde açıklama yapan Büro Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Musa Sever, "Son zamanlarda AK Parti’nin faşizan politikaları sendikamıza, üyelerimize ve yöneticilerimize de yönelmiş bulunmaktadır. 12-13 Ekim ve 29 Aralık grevlerimiz, savaş politikalarına karşı barış talebimizi gündeme taşıdığımız basın açıklamalarımız ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek özellikle Başbakanlığın 2016/4 genelgesi sonrasında üye ve yöneticilerimize yönelik baskılar arttırılmaktadır. Emek, barış ve demokrasi mücadelemiz yasa dışı ilan edilmeye çalışılmaktadır" dedi.
 
Musa Sever bu kapsamda Türkiye genelinde üye ve yöneticileri hakkında adli ve idari soruşturma açılıp çeşitli cezalar verildiğini belirterek, "İlimizde onlarca üye ve yöneticimiz için idari ve adli soruşturma açılmış bulunmaktadır. Seferihisar Nüfus çalışanı üyemiz Deniz Aytekin sosyal paylaşımlarından dolayı hakkında açılan adli ve idari soruşturma neticesinde Seferihisar Kaymakamlığınca açığa alınmış olup soruşturmalar devam etmektedir. Yine bir önceki dönem eski Şube Başkanı Kordon Vergi Dairesi İşyeri Temsilcimiz Ramis Sağlam hakkında Büro Emekçileri Sendikası’nın 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da meydana gelen terör saldırısı nedeniyle almış olduğu ve tüm ülkeyi kapsayan eylem kararı çerçevesinde, 12 Ekim 2015 tarihinde, Kordon Vergi Dairesi Müdürlüğü hizmet binası önünde Vergi Dairesi personelinin de katıldığı bir eylem gerçekleştirildiği, bu eylemde konuşma yaptığı, 13-18 Ekim 2015 tarihleri arasındaki sosyal paylaşımları ile 20 Ocak-9 Şubat 2016 tarihleri arasındaki sosyal paylaşımlarından dolayı Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca yapılan idari soruşturma neticesinde işyeri temsilcimiz için 1 kere ile yetinilmeyerek, muhakkik olarak atanan vergi müfettişi tarafından düzenlenen soruşturma raporu sonuç bölümünde, 2 kez memuriyetten atılması önerilmiş olup 10 gün içinde savunması istenmiş, soruşturma devam etmektedir" diye konuştu.
 
Sever sendikalarını soruşturma, işten atma ve tutuklamalarla susturacaklarını düşünenlerin yanıldıklarını göreceklerini belirterek, "Katliamcıları değil barış içerisinde insanca yaşamı savunanları takip edenler, susturmaya çalışanlar, direnişimizin eseri olarak er ya da geç hesap verecekler. Gün, sendikamıza, üye ve yöneticilerimize yönelen bu saldırılara karşı mücadeleyi yükseltme ve dayanışmayı büyütme günüdür" dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2016, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER