banner9

Mahalleler Bizim Konak'ta Buluşuyor

İzmir’in Konak İlçesi’nde, mahalleler arasında dayanışma ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi için ’Bizim Konak’ projesi hayata geçirildi.

Mahalleler Bizim Konak'ta Buluşuyor
 
Konak Belediyesi tarafından, Konak Kent Konseyi’nin desteğiyle ilçedeki 113 mahalle arasında dayanışma ve kardeşlik köprülerini kurmak için ’Bizim Konak’ projesi hayata geçirildi. ’Bir kent dayanışması hareketi’ sloganıyla duyurulan ve mahalle muhtarlarının da desteklediği proje kapsamında ilk toplantı Zeytinlik ve Çankaya Mahallesi sakinlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
KENT KİMLİĞİ OLUŞUYOR
 
İki ayrı mahallede yaşayan kent gönüllülerinin buluşmasına Zeytinlik Mahallesi’ndeki Karacahisarlılar Derneği Lokali ev sahipliği yaptı. Büyük ilgi gören toplantı aynı ilçe sınırları içinde yaşamalarına rağmen bugüne kadar biraraya gelme fırsatı bulamayan mahalle sakinlerini buluşturdu. İki mahalleden gönüllülerin eşit dağılımıyla oluşturulan masalarda kent kültürü, paylaşım, birarada yaşamak gibi konular ele alındı. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunulduğu toplantıda kentle ilgili düşünceler paylaşıldı, çözüm yolları birlikte arandı. Her gönüllünün 20 dakikada bir masa değiştirmesi ile tüm katılımcıların birbiriyle tanışıp sohbet etmesine olanak sağlandı. Yaklaşık üç saat süren etkinliğin sonunda kent kimliğine katkı koymak için ortak çalışma yapma kararı alan gönüllüler bir sonraki buluşmanın Çankaya Mahallesi’nde yapılmasına karar verdi.
 
"KONAK İÇİN HEP BİRLİKTE VARIZ"
 
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da Bizim Konak projesine tam destek verdi. 113 mahallesi bulunan Konak’ın tarihi ve kültürel zenginliğine dikkat çeken Başkan Pekdaş, kent kimliğinin birlikte oluşturulacağını belirterek, "Kent kimliğini yaratmak için kent dayanışması, mahalleler arasındaki kardeşlik, birbirinin derdine deva olmak ve sorunların çözümü için ortak hareket etmek gerekiyor. Konak alan olarak İzmir’in en küçük ilçelerinden biri olmasına rağmen en fazla mahallesi olan ve en yoğun ilçesi. Her tarafı sokak sokak, ev ev bölünmüş bir bölge ama her bölgenin de kendi kültürü, tarihi ve geçmişi var. Farklı farklı kültürlerin, farklı farklı geçmişlerin, izlerin bir kombinasyonu var. Biz bu çeşitlilikte, bu çoklukta Konak için hep birlikte varız" dedi.
 
İlk etapta iki mahalle arasında başlayan Bizim Konak projesinin zamanla Konak’ın bütününe yayılacağı ve mahallelilerin birbiriyle tanışarak kaynaşacağı belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2015, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER